Σαν σήμερα [3/10]: Η μεγάλη ανατροπή της Ανόρθωσης επί του Ηρακλή!
03/10/2022 15:10

Σαν σήμερα, 3 Οκτωβρίου του 2002, η Ανόρθωση θα πάρει μεγάλη πρόκριση με ανατροπή, επί του Ηρακλή Θεσσαλονίκης, στο Κύπελλο ΟΥΕΦΑ.

Αν και δύσκολη οικονομικά χρονιά για τη «Μεγάλη Κυρία», είχε στιγματιστεί με την επιστροφή του Τιμούρ Κετσπάγια που είχε σκορπίσει ενθουσιασμό στις τάξεις των οπαδών της.

Στην τεχνική ηγεσία ήταν ο Πολωνός Έτβαρτ Λόρενς, ο οποίος είχε αντικαταστήσει τον Νικολάι Κοστόφ, που απολύθηκε μετά την ήττα από τον ΑΠΟΕΛ στο Σούπερ Καπ.

Η Ανόρθωση ξεκίνησε από τον προκριματικό γύρο της διοργάνωσης, όπου αντιμετώπισε την Γκρεβενμάχερ που απέκλεισε δύσκολα, παρά το 3-0 του πρώτου παιχνιδιού (στον επαναληπτικό η ομάδα του Λουξεμβούργου επικράτησε με 2-0).

Στον πρώτο γύρο του ΟΥΕΦΑ, η Ανόρθωση κληρώθηκε με τον Ηρακλή Θεσσαλονίκης, που είχε προπονητή τον Ιβάν Γιοβάνοβιτς και ποδοσφαιριστές όπως τους Στολτίδη, Χαλκιά, Κατσιαμπή, Γκώνια, Χάτζι, Κουτσουρέ, Φοφόνκα και Μίτσελ.

Η πρώτη αναμέτρηση έγινε στην Ελλάδα και το γήπεδο της Νέας Ευκαρπίας, με τον Ηρακλή να προηγείται με 3-0 στο 52ο λεπτό (45′ Μίτσελ, 49′ Στολτίδης, 52′ Γκώνιας). Η Ανόρθωση μείωσε, ο Γκώνιας έκανε το 4-1 στο 89′, όμως το πέναλτι του Μάριου Νεοφύτου στις καθυστερήσεις του αγώνα, κράτησε ζωντανή την ελπίδα για πρόκριση στον επαναληπτικό του ΓΣΠ.

Σαν σήμερα λοιπόν, 3 Οκτωβρίου του 2002 έγινε ο επαναληπτικός, που χαράχτηκε στην ιστορία της «Μεγάλης Κυρίας».

Το ξεκίνημα για την Ανόρθωση ήταν ονειρικό: Μια επέλαση από τον Μάγιακ, ο οποίος στην κατάλληλη στιγμή έδωσε την ασίστ στον Τιμούρ, που νίκησε τον Χαλκιά στο 10ο λεπτό (1-0). Η Ανόρθωση πίεζε για την ισοφάριση, όμως ο Ηρακλής ισοφάρισε κόντρα στη ροή του αγώνα με τον Φοφόνκα (32′, 1-1).

Το ημίχρονο έληξε ισόπαλο, με την Ανόρθωση να ψάχνει δύο γκολ στην επανάληψη για να πάρει την πρόκριση. Ο Μάγιακ στο 57’, έσπειρε ξανά την αισιοδοξία στους 6.000 περίπου οπαδούς που βρίσκονταν στο ΓΣΠ. Η «Κυρία» έψαχνε το τρίτο γκολ, αλλά να δεν το έβρισκε. Τότε πέρασε στον αγωνιστικό χώρο ο Πανίκος Ξιούρουππας, αντικαθιστώντας τον Πιεκάρσκι. Στο 82′, ο θρυλικός σκόρερ με δυνατό σουτ νικάει τον Χαλκιά, δίνοντας στην Ανόρθωση το πολυπόθητο σκορ πρόκρισης που ζητούσε!

Το τελικό σφύριγμα του διαιτητή βρήκε τη «Μεγάλη Κυρία» να γράφει ιστορία. Ήταν μια από τις σπουδαιότερες ανατροπές στην ευρωπαϊκή ιστορία της Ανόρθωσης και έδωσε απίστευτη χαρά σε όσους είχαν την ευκαιρία και την ευτυχία να ζήσουν εκείνες τις αλησμόνητες στιγμές!

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Παναγιώτου, Φουκαρής, Μίχαλσκι, Κονναφής, Βελής, Κετσπάγια (80′ Θούπος), Πιεκάρσκι (71′ Ξιούρουπας), Μάγιακ, Μπρούνσγουϊκ, Κόβαλτσικ (46′ Κουρσάρος), Νεοφύτου

ΗΡΑΚΛΗΣ: Χαλκιάς, Κυριαζής, Κατσιαμπής, Φρέιντε, Χάτζι, Χάγκαν (71′ Νασιόπουλος), Κουτσουρές (81′ Καπετάνος), Γκώνιας, Στολτίδης, Μουράτι (76′ Δρούγας), Φοφόνκα.