Πρώτο τρίποντο για τις αλεπούδες με τεσσάρα
04/10/2022 00:01

Η Λέστερ πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στην Premier League επικρατώντας 4-0 της Νότιγχαμ, την οποία έπιασε στους τέσσερις βαθμούς.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 25ο λεπτό. Ο Μάντισον έκανε το σουτ λίγο έξω από την περιοχή, η μπάλα βρήκε στα σώματα, άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα.

Η Λέστερ διπλασίασε τα τέρματά της δύο λεπτά αργότερα. Ο Μπαρνς έκανε ένα εκπληκτικό σουτ αριστερά και έξω από την περιοχή και νίκησε τον Χέντερσον για το 2-0.

Οι γηπεδούχοι κλείδωσαν τη νίκη ουσιαστικά στο 35ο λεπτό, όταν η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μάντισον κατέληξε στα δίχτυα της Νότιγχαμ. Στο δεύτερο μέρος η Λέστερ κατάφερε να πετύχει και τέταρτο γκολ, με τακουνάκι μάλιστα του Ντάκα.

ΛΕΣΤΕΡ: Γουάρντ, Καστάν, Έβανς, Φάες, Τζάστιν, Εντιντί (46′ Σουμαρέ), Μάντισον, Τίλεμανς (80′ Πρατ), Ντιούσμπουρι-Χολ, Μπαρνς, Βάρντι (62′ Ντάκα)

ΝΟΤΙΓΧΑΜ: Χέντερσον, Γουίλιαμς (46′ Οριέ), Κουκ, ΜακΚένα, Λόντι, Κουγιατέ (46′ Φρόιλερ), Ο’ Μπράιεν (46′ Γέιτς), Τζόνσον, Γκιμπς-Γουάιτ, Λίνγκαρντ (69′ Μανγκαλά), Αγουονίγι (62′ Ντένις)