Τένις: Αντίπαλος έκπληξη για Σάκκαρη
04/10/2022 22:42

Η Αλίσια Παρκς (Νο144) θα είναι η αντίπαλος της Μαρίας Σάκκαρη στο AEGL Open που διεξάγεται στην Οστράβα.

Η 21χρονη Αμερικανίδα, και Νο144 τενίστρια στην παγκόσμια κατάταξη της WTA, Αλίσια Παρκς πέτυχε τη σπουδαιότερη νίκη της καριέρας της, στο ντεμπούτο της στο κυρίως ταμπλό του AEGL Open και “σφράγισε” το εισιτήριο για ραντεβού της με τη Μαρία Σάκκαρη στον β’ γύρο.

Μετά από 89 λεπτά αγώνα, η Παρκς απέκλεισε την πρώην Νο1 και νυν Νο19 κόσμου, Καρολίνα Πλίσκοβα, με το εμφατικό 6-0, 7-6(3) και προκρίθηκε για δεύτερη φορά στην καριέρα της στις καλύτερες 16 ενός WTA 500.

Η Αμερικανίδα έκανε μια εξαιρετική εμφάνιση και πέτυχε μια τεράστια έκπληξη. Χρειάστηκε μάλιστα μόλις 27 λεπτά για να κατακτήσει με μεγαλοπρεπές bagel το 1ο set της αναμέτρησης, ενώ επέστρεψε από break πίσω στο δεύτερο κομμάτι του ματς (1-3), για να το “κλείσει” στο απαιτητικό tie-break που ακολούθησε.

Σάκκαρη και Παρκς θα τεθούν αντιμέτωπες στον 2ο γύρο του AEGL Open, στην 1η μεταξύ τους συνάντηση στο Tour, με την 27χρονη Ελληνίδα και Νο4 του ταμπλό, να ρίχνεται στη μάχη υπεράσπισης των 300 WTA πόντων που κατέκτησε από την εξαιρετική πορεία της πέρυσι στην Τσεχία (ηττήθηκε στον τελικό από την Ανέτ Κόνταβεϊτ).