Με δύο αγώνες άνοιξε σήμερα η αυλαία της αγωνιστικής δράσης για την Α’ φάση του Κυπέλλου Coca – Cola A’ – B’ Κατηγορίας. Η Πάφος με άνεση επικράτησε της ΑΕΖ με 3-0 και εξασφάλισε την πρόκρισή της στην επόμενη φάση, εκεί που πέρασε και η Δόξα αλλά με αχ και βαχ καθώς χρειάστηκε την παράταση για να κάμψει την αντίσταση του Οθέλλου.

Θυμίζουμε ότι στην α’ φάση δεν αγωνίζονται Ομόνοια και ο Εθνικός Άχνας που αγωνίστηκαν στον περσινό τελικό, ο Απόλλων, η ΑΕΚ που μαζί με την Ομόνοια, προκρίθηκαν σε φάση ομίλων των Πρωταθλημάτων UEFA, καθώς επίσης ο Άρης, ο Ολυμπιακός και ο ΠΟ Ξυλοτύμπου που προκρίθηκαν στον επόμενο γύρο χωρίς αγώνα.

Οι αγώνες της πρώτης φάσης θα είναι μονοί και θα αρχίσουν στις 5 Οκτωβρίου.

ΣΗΜΕΡΑ

Οθέλλος– Δόξα 1-2

Οθέλλος: Τζιακούρης, Κυριάκου, Σχίζας, Πάντα, Χριστοδούλου, Ιωάννου (58′ Σούτο), Μαύρου, Χατζηπασχάλη, Πιτσιλλίδης (58′ Κατσιατής), Παπαθανασίου, Σολωμής (74′ Γρούτας).
Δόξα: Πρινιωτάκης, Αντενόν, Ίλιτς (64′ Σαντίκ), Τιντζανί, Ασαμόα(64′ Βαγιέχο), Καραμανώλης, Παυλίδης(46′ Ολιβέιρα), Φασουλιώτης(46′ Κοβάσεβιτς), Τραϊτσέφσκι, Σόμπτσζικ(74′ Ρονταγιέγκα), Μέσκα


Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Σκόρερ: 84′ Κατσιατής / 59′ Ολιβέιρα, 97′ Αντενόν, 120′ Τιντζανί
Αποβολές: 43′ Παπαθανασίου (2η κιτρ.)
Γήπεδο: «Αντώνης Παπαδόπουλος»

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ:

Διαιτητής: Αντωνίου Μάριος
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Ευαγόρου Ευαγόρας
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Στυλιανού Μάριος
4ος Διαιτητής: Χρίστου Κωνσταντίνος
Παρατηρητής: Καραϊσκάκης Μιχάλης.


ΑΕΖ– Πάφος FC 0-3

ΑΕΖ: Ζαχαρουδιού, Πατελλής, Κωμοδίκης, Θεοδώρου, Αριστοτέλους, Ελευθερίου, Μπαγιούνοβιτς, Ευσταθίου, Φραγκέσκου, Βρίκκης, Ολιβέιρα.
Πάφος FC: Ολαθάμπαλ, Παλάσιος, Κβίντα, Χαραμπάτζε, Χότσκο, Κανέ, Αλ Γκαντιουί, Ικόκο, Μπεσάρτ, Χέσταντ, Ναμέ.


Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Σκόρερ: 34′ Χότσκο, 45′ Αλ Γκαντιουί, 49′ Δημητρίου
Γήπεδο: Μακάρειο


ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ:

Διαιτητής: Σολωμού Δημήτρης
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Ανδρέου Π. Ανδρέας
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Τουμάζου Ανδρέας
4ος Διαιτητής: Τεχράνυ Ανδρέας
Παρατηρητής: Ζαφείρης Σάββας.


Το υπόλοιπο πρόγραμμα της Α’ φάσης του Κυπέλλου Coca – Cola A’ – B’ Κατηγορίας, που θα διεξαχθεί με… δόσεις έχει ως ακολούθως:

Πέμπτη, 06.10.2022
17:00 ΑΕΛ – Ερμής (Τσίρειο)

Τρίτη, 11.10.2022
17:00 ΠΟ Αχυρώνας/Ονήσιλος – ΑΠΟΕΛ («Aμμόχωστος»)

Τετάρτη, 12.10.2022
17:00 Νέα Σαλαμίνα – Πέγεια 2014 («Aμμόχωστος»)
18:00 ΕΝΠ – Ολυμπιάς («Τάσος Μάρκου»)

Τετάρτη, 19.10.2022
17:00 Ακρίτας– ΑΛΣ Ομόνοια 29Μ («Στέλιος Κυριακίδης»)
18:00 Καρμιώτισσα– ΕΝΥ Διγενής Ύψωνα («Aμμόχωστος»)

Τετάρτη, 26.10.2022
17:00 ΠΑΕΕΚ – Ανόρθωση (Μακάρειο)



ΚΟΙΝΟΠΟΙΗΣΗ:

ΣΧΕΤΙΚΑ ΑΡΘΡΑ