Χάαλαντ: «Έγραψε» ιστορία σε 7 λεπτά (και) στο CL – Ισοφάρισε Ριβάλντο-Σουάρες σε… 21 ματς!
05/10/2022 23:04

Είτε με το αριστερό, είτε με το δεξί, είτε με το κεφάλι, το μόνο σίγουρο είναι πως θα σκοράρει. Ο Έρλινγκ Χάαλαντ το έκανε και πάλι, η Μάντσεστερ Σίτι παίρνει προβάδισμα απέναντι στη Κοπεγχάγη και το 1-0 από το 7ο λεπτό, είναι γεγονός, με τον Νορβηγό να μπαίνει σε ένα κλειστό «κλαμπ» παικτών, που είχε να ανοίξει από πρόπερσι για αγγλική ομάδα.

Απίθανα πράγματα και πάλι από τον Έρλινγκ Χάαλαντ, ο οποίος σκοράρει για 4η φορά στο φετινό Champions League και για 18η συνολικά φέτος, μόλις στο 7ο λεπτό του ματς με τη Κοπεγχάγη.

Τροφοδοτήθηκε άψογα από τον Κανσέλο, εκτέλεσε με το δεξί και συνεχίζει ένα απίθανο σερί, που τον θέλει να έχει είτε γκολ, είτε ασίστ, και στα 11 φετινά του ματς με τους «πολίτες», σε όλες τις διοργανώσεις!

Παράλληλα, ισοφάρισε τα γκολ του Ριβάλντο και του Λουίς Σουάρες στο Champions League και μπήκε σε ένα κλειστό «κλαμπ» παικτών, στο οποίο μόλις δύο είχαν καταφέρει να σκοράρουν στα τρία πρώτα ματς του θεσμού με τη νέα τους, αγγλική ομάδα.

Image

Αυτοί ήταν ο Μαρουάν Σαμάκ με την Άρσεναλ και ο Φεράν Τόρες με τη Μάντσεστερ Σίτι, με τον τελευταίο να το κάνει τη σεζόν 2019-20, με το 3ο γκολ να έρχεται κόντρα στον Ολυμπιακό (3-0 στο «Έτιχαντ)!

Και μετά το… συνέχισε. Πέτυχε και 2ο, ξέφυγε από όσα αναφέραμε, ξεπέρασε και με τη… βούλα παίκτες – θρύλους και έκανε το 2-0, πριν από το ημίχρονο!