Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός: Την έπιασε απ’ το Λαρύ-γγι (Αποτελέσματα)
07/10/2022 23:28

Ο Ολυμπιακός πραγματοποιώντας μία σπουδαία εμφάνιση στο «Palau» κέρδισε την Μπαρτσελόνα με 80-70 και ξεκίνησε με ιδανικό τρόπο τη φετινή Euroleague.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα παρουσιάστηκε έτοιμη πνευματικά να διεκδικήσει τη νίκη, έπαιξε εξαιρετική άμυνα και έβαλε τα μεγάλα σουτ με τον Λαρεντζάκη στο τέλος και προηγήθηκε με +11 και πανηγύρισε δίκαια ένα πολύ σπουδαίο διπλό κόντρα στην Μπαρτσελόνα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους με 80-70.

Οι Πειραιώτες ξεκινούν ιδανικά τη φετινή πορεία τους στην Ευρωλίγκα με ένα αποτέλεσμα που πέρα από ψυχολογία τους προσφέρει και πολύτιμους βαθμούς σε μία έδρα που λίγοι ανταγωνιστές του για την οκτάδα θα κατακτήσουν.

Πλέον ο Ολυμπιακός επικεντρώνεται στην πρεμιέρα της Basket League με τον Απόλλωνα στην Πάτρα (10/10), αλλά και στη 2η αγωνιστική της Ευρωλίγκα στο άδειο ΣΕΦ στις 15 του μήνα όπου και υποδέχεται τη Ζαλγκίρις.

Άριστα στην άμυνα στο πρώτο μέρος και με +6 στα αποδυτήρια

Ντέρμπι ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημα με τον Ολυμπιακό παρότι δυσκολευόταν στην επίθεση να βρίσκεται ισόπαλος στο 8-8 (στο 6′) με τον Βεζένκοφ να μετράει ήδη 5 πόντους. Οι Καταλανοί με εξαιρετική άμυνα στη ρακέτα και 5 σερί πόντους του Σανλί προηγήθηκαν για πρώτη φορά με +6 (16-10 στο 8′) και η πρώτη περίοδος έληξε με τους Πειραιώτες να είναι πίσω με 16-13 μετρώντας 5/15 σουτ (3/7 δίποντα) και μηδέν ασίστ με τρία λάθη!

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι άμυνες των δύο ομάδων “κατέστρεφαν” τα πάντα με την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα να ισοφαρίζει σε 18-18 (στο 13′) πετυχαίνοντας μετά από πολλή ώρα καλάθι (και φάουλ) με τον πολύ καλό Σλούκα. Με την τριάδα Μπλακ, Βεζένκοφ, Πίτερς ο Ολυμπιακός λειτουργούσε σαφώς καλύτερα και προηγήθηκε με τρίποντο του Αμερικανού με 24-22 (στο 16′).

Με δύο ακόμα τρίποντα (5/16 συνολικά) από Βεζένκοφ και Πίτερς οι Πειραιώτες προηγήθηκαν για πρώτη φορά με +5 (30-25 στο 18′) και ολοκλήρωσαν το πρώτο μέρος στη Βαρκελώνη προηγούμενοι με 34-28 και την ομάδα του Σάρας να έχει 5 ασίστ, 7 λάθη και 3/9 τρίποντα με μόλις 12 πόντους στη δεύτερη περίοδο.

Πήγε στο +11 ο Ολυμπιακός με Κάνααν – Μπολομπόι, «θρίλερ» στο τέλος

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο “Palau” ξεκίνησε με τον Λαπροβίτολα με 2/2 τρίποντα να μειώνει σε 36-34 (στο 23′) και τον Ολυμπιακό και πάλι να δυσκολεύεται στην επίθεση. Οι ερυθρόλευκοι είχαν χάσει τελείως το μυαλό τους και ο Λαπροβίτολα μετά δύο σερί ελληνικά λάθη έβαλε μπροστά την ομάδα του με 39-38 (στο 24′) με το επιμέρους σκορ της Μπαρτσελόνα να είναι 11-4.

Μετά από time out του Γιώργου Μπαρτζώκα οι παίκτες του “συνήλθαν” και με σερί 6-0 από Κάνααν – Βεζένκοφ προηγήθηκαν και πάλι με +5 (44-39 στο 26′). Μπορεί ο Κάλινιτς να “ξέσπασε” με ασίστ και έμμεσο τρίποντο, όμως ο Κάνααν (7 πόντους στο 3ο) κρατούσε μπροστά (49-47 στο 28′) τον Ολυμπιακό και ο Μπολομπόι (7 πόντους, 6 ριμπάουντ) τον έφερε στο +8 (55-47 στο 29′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με τον Χίγκινς να μειώνει σε 57-49.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο με τον Μπολομπόι να κάνει τη διαφορά στη ρακέτα οι Πειραιώτες πήγαν και στο +11 (60-49 στο 32′) ελέγχοντας το ματς μέσα από την άμυνα τους. Ένα απίστευτο τρίποντο σε λήξη χρόνου του Αμπρίνες και 5 σερί πόντοι του Χίγκινς μείωσαν το σκορ σε 60-57 (στο 34′) και άλλαξαν πλήρως την ψυχολογία. Πίτερς και Λαρεντζάκης με δικό τους 5-0 “πάγωσαν” πάλι το “Palau” δίνοντας στον Ολυμπιακό ένα πολύτιμο +8 (65-57 στο 35′) για την τελική ευθεία του αγώνα.

Τρία λεπτά πριν το τέλος ο εξαιρετικός Λαρεντζάκης με ένα ακόμα τρίποντο έκανε το 68-59 και έχρισε μεγάλο φαβορί για τους ερυθρόλευκους για το διπλό. Στο 38′ ο “Λάρι” με 3/3 τρίποντα στην τέταρτη περίοδο έκανε το 71-62 και κάπου εκεί τελείωσαν όλα παρότι η Μπάρτσα προσπάθησε μέχρι τέλους και ηττήθηκε με ..

Που κρίθηκε: Στην άμυνα του Ολυμπιακού που κράτησε την Μπαρτσελόνα στους 70 πόντους με 25/60 σουτ, 11 ασίστ και 12 λάθη, αλλά και στα 4/4 τρίποντα του Λαρεντζάκη στο τέταρτο και καθοριστικό δεκάλεπτο.

Παίκτης-κλειδί: Ο Βεζένκοφ ήταν πολύ καλός με 20 πόντους και 6 ριμπάουντ, όπως και ο Μπολομπόι με 12 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ καθοριστική συμβολή στο ερυθρόλευκο διπλό είχαν ο Λαρεντζάκης με 12 πόντους και ο Πίτερς με 10 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 16-13, 28-34, 49-57, 70-80.