Λεβαδειακός – ΠΑΟΚ: Νέο «έμφραγμα» στις καθυστερήσεις
09/10/2022 18:39

Ο ΠΑΟΚ υπέστη νέα ψυχρολουσία στη Super League, αυτή τη φορά στη Λιβαδειά. Ο Νάρεϊ έδωσε το προβάδισμα στον Δικέφαλο με τον Μπελμόντ στις καθυστερήσεις να δίνει πολύτιμο βαθμό στον Λεβαδειακό.

Ο ΠΑΟΚ υπέστη ήττα σοκ από τον Λεβαδειακό εκτός έδρας, με την ομάδα του Γιασμίνκο Βέλιτς να πληγώνει τον Δικέφαλο στις καθυστερήσεις. Ο Νάρεϊ άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους στο 73′, με τον Μπελμόντ να ισοφαρίζει στο 73′.

Ο Νάρεϊ σκόραρε για ένα ακόμα παιχνίδι για τον ΠΑΟΚ. Ο Γερμανός μεσοεπιθετικός εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο την πάσα του Μπίσεσβαρ και αφού ξεπέρασε το εμπόδιο του Μπάχανακ, νίκησε τον Μάρκοβιτς με ωραίο πλασέ. Ο Λεβαδειακός όμως δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Στο 90+3′ έπειτα από εκτέλεση φάουλ από τα δεξιά, ο Κοτάρσκι απομάκρυνε την μπάλα με γροθιές, αλλά την έστειλε στον Μπελμόντ, ο οποίος με ωραίο σουτ από το ημικύκλιο της περιοχής έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Νωρίτερα ο ΠΑΟΚ έφτασε κοντά στο να πάρει το προβάδισμα στο σκορ στο 49ο λεπτό. Ο Λύρατζης έκανε μια σέντρα από τα αριστερά, και ο Σλοβενός μέσος με ωραία κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Μάρκοβιτς.

Λίγα πράγματα στο πρώτο μέρος:

Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες απείλησαν ελάχιστα στις δύο εστίες. Ο Λεβαδειακός με τον Βέλιτς να πραγματοποιεί το πρώτο του εντός έδρας ματς στον πάγκο της ομάδας του και παρά τις πολλές απουσίες μπλόκαρε την ΠΑΟΚ. Από την άλλη πλευρά ο Λουτσέσκου παρέταξε τον Δικέφαλο με τον Βασίλη Γκορντεζιάνι, ενώ στο βασικό σχήμα επέστρεψαν και οι Καντουρί και Κάργας.

Ο Λεβαδειακός απείλησε πρώτος στο πρώτο λεπτό του αγώνα, με τον Μουτίνιο έπειτα από σέντρα του Βινίσιους, όμως ο Κοτάρσκι μπλόκαρε εύκολα την μπάλα. Ο ΠΑΟΚ πήρε από το πρώτο λεπτό την μπάλα στα πόδια του και παρότι δεν είχε πρόβλημα στην ανάπτυξή του, δυσκολευόταν στην τελική πάσα.

Ένα καλό σουτ του Κούρτιτς στο 33′ πέρασε ελάχιστα άουτ, ενώ στο 44′ ο Γκορντεζιάνι με εκπληκτικό ανάποδο ψαλίδι έστειλε την μπάλα προς την εστία με τον Μάρκοβιτς να απομακρύνει σε κόρνερ.

Ο ΠΑΟΚ ανέβηκε στο δεύτερο μέρος αλλά υπέστη ψυχρολουσία στο τέλος

Στο δεύτερο μέρος ο ΠΑΟΚ μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και άγγιξε το 1-0 σε τρομερή τριπλή ευκαιρία. Σε μια εξ αυτών ο Κούρτιτς έστειλε την μπάλα στο δοκάρι. Μετά το 55′ ο Λεβαδειακός περιόρισε την απειλή του Δικεφάλου, αλλά την ίδια στιγμή δεν μπόρεσε να απειλήσει τα καρέ του Κοτάρσκι.

Ο Δικέφαλος απείλησε από αέρος στο 62′ με τις κεφαλιές των Κάργα αρχικά και Ίνγκασον στο τέλος να μη φέρνουν το πολυπόθητο αποτέλεσμα από τον Λουτσέσκου. Ο Λεβαδειακός απείλησε για πρώτη φορά με τον Μουτίνιο στο 70′, ο οποίος με ωραίο τσίμπημα πρόλαβε τον Κοτάρσκι και δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα προς την εστία. Μετά το γκολ του Νάρεϊ ο Λεβαδειακός ανέβηκε στο γήπεδο για να πάρει κάτι από το ματς και κατάφερε να βρει το γκολ που έψαχνε στις καθυστερήσεις με τον Μπελμόντ.

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

Λεβαδειακός: Μάρκοβιτς, Μεχία, Βινίσιους, Μουτίνιο, Σκβάρκα, Δούμτσιος, Λιάγκας, Τόρο, Νίκας, Παναγιώτου, Τσάπρας.

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Λύρατζης, Ίνγκασον, Κάργας, Τσαούσης, Ντάντας, Κούρτιτς, Νάρεϊ, Ζίβκοβιτς, Ελ Καντουρί, Γκορντεζιάνι.