ΠΟ Αχυρώνας/Ονήσιλος – ΑΠΟΕΛ 0-3: Πρόκριση με τις… μηχανές σβηστές! (vid & pics)
11/10/2022 18:51

Δεν κινδύνεψε ιδιαίτερα απέναντι στον ΠΟ Αχυρώνα/Ονήσιλο ο ΑΠΟΕΛ στο πλαίσιο της α’ φάσης του κυπέλλου, αλλά δυσκολεύτηκε να «καθαρίσει» από νωρίς. Παρόλα αυτά, κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμά του για 67’ λεπτά (άνοιξε το σκορ στο 6’ ο Καρώ) και τέρμα των Μπλουμ (73’) και Κβιλιτάια (75’) να το επεκτείνει κερδίζοντας στο τέλος με 3-0 τη νεοσύστατη ομάδα των Κοκκινοχωρίων.

Με τις… μηχανές σβηστές λοιπόν, οι γαλαζοκίτρινοι προκρίθηκαν στην επόμενη φάση του δεύτερου σε τάξη θεσμού στο ντεμπούτο του νέου τους προπονητή Βλάνταν Μιλόγεβιτς και κατάφεραν έτσι να επιστρέψουν στα θετικά αποτελέσματα.

Σε αυτή τη φάση οι αγώνες είναι μονοί και μέχρι τώρα εισιτήριο πρόκρισης για τη δεύτερη φάση εξασφάλισαν Πάφος FC, Δόξα Κατωκοπιάς και ΑΕΛ.

Η Ομόνοια Λευκωσίας και ο Εθνικός Άχνας που αγωνίστηκαν στον περσινό τελικό και Απόλλων, ΑΕΚ που μαζί με την Ομόνοια, προκρίθηκαν σε φάση ομίλων των Πρωταθλημάτων UEFA, δεν συμμετέχουν στην πρώτη φάση της διοργάνωσης.

Επίσης, Άρης, Ολυμπιακός και ΠΟ Ξυλοτύμπου προκρίθηκαν μετά από κλήρωση στον επόμενο γύρο χωρίς αγώνα.

Οι υπόλοιποι αγώνες θα διεξαχθούν ως ακολούθως:

Τετάρτη, 12.10.2022

17:00 Νέα Σαλαμίνα – Πέγεια 2014 (Στάδιο N. Papas Group / Aμμόχωστος – Επιστροφή)

18:00 ΕΝ Παραλιμνίου – Ολυμπιάς Λυμπιών (Δημοτικό Στάδιο Τάσος Μάρκου)

Τετάρτη, 19.10.2022

17:00 Ακρίτας Χλώρακας– ΑΛΣ Ομόνοια 29Μ (Στέλιο Κυριακίδης)

18:00 Καρμιώτισσα Πολεμιδιών – ΕΝΥ Διγενής Ύψωνα (Στάδιο N. Papas Group Aμμόχωστος – Επιστροφή)

Τετάρτη, 26.10.2022

17:00 ΠΑΕΕΚ Κερύνειας – Ανόρθωση (Μακάρειο Στάδιο)

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ!

ΠΟ Αχυρώνας/Ονήσιλος (Χρύσης Μιχαήλ): Παναγή, Ντος Ρέις, Αφρέμ, Ανδρέου (73′ Χρίστου), Θεοδούλου (57′ Κασάμα), Κονέ, Νικολάου, Λούκου, Καλαϊτζής (57′ Ρέινολντς), Λαός (73′ Αχιλλέως), Ντεντέ.

ΑΠΟΕΛ (Βλάνταν Μιλόγεβιτς): Μπέλετς, Σούσιτς, Καρώ (83′ Ντβάλι), Κρέσπο, Φεράρι, Νταουσβίλι, Σαρφό, Βιγιαφάνιες (44′ Ντάλσιο), Μαρκίνιος (60′ Εφραίμ), Δώνης (60′ Μπλουμ), Κβιλιτάια (83′ Μάγκλιτσα).

Σκόρερ: 6′ Καρώ, 73′ Μπλουμ, 75′ Κβιλιτάια.

Κίτρινες: 2′ Ανδρέου, 11′ Ντεντέ, 48′ Κονέ / 39′ Κβιλιτάια.

Αποβολές: -/-.

Διαιτητής: Μάριος Αντωνίου.

Βοηθοί: Νίκος Εγγλέζου (α’) και Μάριος Δημητριάδης (β’).

Τέταρτος: Ιωάννης Χριστοδούλου.

Παρατηρητής: Χαράλαμπος Σκαπούλλης.

ΤΟ LIVE ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ!

1′ ΑΡΧΙΣΕ Ο ΑΓΩΝΑΣ!

6′ ΓΚΟΛ Ο ΑΠΟΕΛ! Ο Καρό με κεφαλιά έπειτα από ωραία εκτέλεση κόρνερ του Σαρφό άνοιξε το σκορ.

17′ Πλασέ του Ανδρέου μέσα από την περιοχή, άουτ. Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΟΑχυρώνα/Ονήσιλο.

18′ Άστοχο σουτ από Μαρκίνιος.

35′ Η κατοχή είναι στο 76-24 υπέρ του ΑΠΟΕΛ.

45′ + 2 ΤΕΛΟΣ ΠΡΩΤΟΥ ΜΕΡΟΥΣ!

46′ ΕΝΑΡΞΗ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΜΕΡΟΥΣ!

50′ Συνεχίζουν χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.

68′ Προσπάθησε να κρεμάσει τον Παναγή ο Εφραίμ, πάνω από τα δοκάρια το σουτ του.

71′ Σουτ του Ντάλσιο, κόντραρε και έφυγε κόρνερ.

72′ Μεγάλη ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ να τελειώσει την πρόκριση. Μετά από σέντρα του Σαρφό, η μπάλα έφτασε στον Μπλουμ που από το ύψος του πέναλτι σούταρε. Πολύ καλή απόκρουση του Παναγή που έδιωξε σε κόρνερ.

73′ ΓΚΟΛ Ο ΑΠΟΕΛ! Ο Μπλουμ έστειλε τη μπάλα στα δίχτα με κοντινό σουτ μετά από κόρνερ του Σαρφό.

75′ ΓΚΟΛ Ο ΑΠΟΕΛ! Ο Κβιλιτάια νίκησε τον Παναγή με πλασέ μετά από πάσα του Ντάλσιο.