Λεβερκούζεν – Πόρτο 0-3: Περίπατος για τους δράκους και άλμα για την 2η θέση
13/10/2022 00:19

Η Πόρτο πήρε τεράστιο τρίποντο στην “Μπάι Αρένα” απέναντι στην Λεβερκούζεν επικρατώντας με 3-0 που την φέρνει σε θέση ισχύος έναντι των ασπιρίνων αλλά και της Ατλέτικο στη μάχη της εισόδου στους “16” του Champions League

Άλμα για την 2η θέση μέσα στην Γερμανία! Η Πόρτο ήταν εντυπωσιακή στην “Μπάι Αρένα” κόντρα στην Λεβερκούζεν και με ένα πειστικό 3-0 πανηγύρισε μία πολύ σημαντική νίκη στον 2ο όμιλο του Champions League, που την έφερε μόνη στη 2η θέση και της δίνει σημαντικό αβαντάζ στη μάχη της πρόκρισης για τα νοκ-άουτ ματς της διοργάνωσης.

Οι «δράκοι» είχαν από την αρχή την πρωτοβουλία των κινήσεων και ο Γκαλένο άνοιξε το δρόμο προς τη νίκη με εκπληκτικό γκολ στο 6ο λεπτό.

Οι γηπεδούχοι στο παρθενικό παιχνίδι του Τσάμπι Αλόνσο στο Champions League με τη Λεβερκούζεν, ανέβασαν στροφές και κέρδισαν πέναλτι στο 16′. Ωστόσο ο εκπληκτικός Ντιόγκο Κόστα, εκτινάχθηκε στη γωνία του και στέρησε την ευκαιρία στον Ντεμιρμπάι να ισοφαρίσει.

Είκοσι λεπτά αργότερα, ο Σικ σκόραρε για τις «ασπιρίνες» όμως ο Τσέχος έκανε χέρι και το γκολ δε μέτρησε, με το 0-1 να μένει μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος η Πόρτο κέρδισε νωρίς πέναλτι και ο Ταρεμί στο 56′ έκανε το 0-2 για την ομάδα του Σέρτζιο Κονσεϊσάο, «καθαρίζοντας» τη νίκη.

Στο 64′ η ιστορία επαναλήφθηκε και ο Ιρανός με δεύτερη εύστοχη εκτέλεση πέναλτι «έγραψε» το τελικό 0-3 για την Πόρτο που… βύθισε τη Λεβερκούζεν στην τελευταία θέση του ομίλου.

ΛΕΒΕΡΚΟΥΖΕΝ: Χραντέτσκι, Κοσούνου (69′ Ταπσόμπα), Τα, Ινκαιπιέ, Μπάκερ, Αράνγκις, Ντεμιρμπάι, Αντλί (57′ Παουλίνιο), Ντιαμπί, Χάντσον-Οντόι (69′ Χλόζεκ) Σικ

ΠΟΡΤΟ: Ντιόγκο Κόστα, Ζοάο Μάριο (46′ Εβάνιλσον), Καρντόσο, Κάρμο, Σανούσι, Οτάβιο, Ουρίμπε, Εουστάκιο, Πεπέ, Γκαλένο, Ταρεμί