Σπόρτινγκ – Μαρσέιγ 0-2: Προσπέραση και φουλ για πρόκριση οι Μασσαλοί
13/10/2022 00:39

Η Μαρσέιγ διπλασίασε τις νίκες της επί της Σπόρτινγκ και με το 2-0 στη Λισαβόνα αύξησε κατακόρυφα τις πιθανότητες πρόκρισης από τον 4ο όμιλο του Champions League

Η Μαρσέιγ είχε διαλύσει τη Σπόρτινγκ στο “Βελοντρόμ” και έκανε το ίδιο και στο “Ζοζέ Αλβαλάδε” με το άνετο 2-0 για την 4η αγωνιστική του 4ου ομίλου του Champions League, νίκη που της δίνει μεγάλο προβάδισμα στη μάχη της πρόκρισης στα νοκ άουτ.

Οι Γάλλοι πήραν από την αρχή τον έλεγχο του αγώνα και στο 20ό λεπτό βρέθηκαν διπλά ευνοημένοι, αφού αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Ρικάρντο Εσγκάιο και κέρδισαν πέναλτι. Ο Ματεό Γκεντουζί εκτέλεσε εύστοχα και δέκα λεπτά αργότερα ο Αλέξις Σάντσες έγραψε το 2-0.

Ο Ρούμπεν Αμορίμ είχε ρίξει στον αγώνα τον Ισαακού Φατό μετά την αποβολή και στο 35′ έκανε άλλες δύο αλλαγές, μεταξύ των οποίων και ο Σωτήρης Αλεξανδρόπουλος. Στην ανάπαυλα έβγαλε και τον Τρινκάο βάζοντας στη θέση του τον Φλάβιο Ναζίνιο όμως η εικόνα των “λιονταριών” δεν βελτιώθηκε.

Σαν να μην έφτανε αυτό, με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα αποβλήθηκε και ο Πέντρο Γκονσάλβες για διαμαρτυρία, με συνέπεια το έργο των παικτών του Ίγκορ Τούντορ να γίνει ακόμα πιο εύκολο.

Αν και έχασαν ευκαιρίες για πιο ευρύ σκορ, το 2-0 έμεινε μέχρι τέλους, με τους Μασσαλούς να προσπερνούν τους αντιπάλους τους στη βαθμολογία.

ΣΠΟΡΤΙΝΓΚ: Ισραέλ, Ινάσιο, Κοάτες (35′ Μαρτίνεθ), Ρέις, Εσγκάιο, Ουγκάρτε, Μορίτα (22′ Φατάου), Σάντος (59′ Πόρο), Τρινκάο (46′ Ναζίνιο), Έντουαρντς (35′ Αλεξανδρόπουλος), Γκονσάλβες

ΜΑΡΣΕΙΓ: Λόπεθ, Μπεμπά, Μπαγί (64′ Ζιγκό), Μπαλέρντι, Κλος (64′ Καμπορέ), Ρονζιέ, Βερτού (87′ Γκέιγ), Ταβάρες, Γκεντουζί (64′ Ουντέρ), Σάντσες, Χαρίτ (72′ Παγέτ)