Τότεναμ – Άιντραχτ 3-2: Σον και Κέιν την έστειλαν στην κορυφή
13/10/2022 00:23

Η Τότεναμ πήρε τη νίκη στη σπουδαία μονομαχία κόντρα στην Άιντραχτ και το 3-2 την έστειλε στην κορυφή του 4ου ομίλου του Champions League

Η Τότεναμ έφτασε σε δύσκολη νίκη με ανατροπή απέναντι στην Άιντραχτ και το 3-2 από τα δύο γκολ του Χέουνγκ Μιν Σον και το πέναλτι του Χάρι Κέιν την έστειλε στην κορυφή του 4ου ομίλου του Champions League έπειτα από το πέρας της 4ης αγωνιστικής.

Το 0-0 του αγώνα της προηγούμενης εβδομάδας έμοιαζε με μαγική εικόνα, αφού οι Λονδρέζοι είχαν πολλές ευκαιρίες και ήλπιζαν να πάρουν την… εκδίκηση στην έδρα τους. Οι Γερμανοί όμως είχαν διαφορετική άποψη και σε μία περίεργη αντεπίθεση στο 14′ η μπάλα έφτασε στον Νταΐτσι Καμάντα για το 1-0.

Η “ψυχρολουσία” αφύπνησε τους παίκτες του Αντόνιο Κόντε που στα επόμενα 20 λεπτά είχαν φέρει τα πάνω κάτω. Η συνεργασία του Κέιν με τον Σον οδήγησε στο 1-1 του Νοτιοκορεάτη και στο 28′ ο Άγγλος ανατράπηκε στην περιοχή και εκτέλεσε το πέναλτι για το 2-1. Το “κερασάκι” ήρθε στο 36′, όταν ο Σον με υπέροχο βολέ έγραψε το 3-1.

Η Τότεναμ συνέχισε να χάνει ευκαιρίες, με τους παίκτες του Όλιβερ Γκλάσνερ να μοιάζουν αποσβολωμένοι από την επιστροφή των γηπεδούχων στον αγώνα. Η αποβολή του Τούτα με δύο κίτρινες κάρτες στο 57′ και στο 59′ έκανε ακόμα πιο δύσκολο το έργο τους.

Δεν το έβαλαν κάτω όμως και στο 87′ ο Φαρίντ Αλιντού μείωσε σε 3-2 και έβαλε ξανά στο παιχνίδι τη γερμανική ομάδα. Λίγα λεπτά αργότερα, η Τότεναμ κέρδισε νέο πέναλτι, όμως αυτήν τη φορά ο Κέιν το εκτέλσε πολύ ψηλά. Δεν τιμωρήθηκε, αφού το 3-2 έμελε να είναι το τελικό σκορ.