Με ανατροπή μόνη στο «ρετιρέ» η Νάπολι
16/10/2022 21:27

Η Μπολόνια πρόβαλλε σθεναρή αντίσταση στο «Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα», ωστόσο η Νάπολι επιβλήθηκε με 3-2 και επέστρεψε στην κορυφή της Serie A, έπειτα από 10 αγώνες. Στο 77ο λεπτό πέρασε στο ματς ο Μπάμπης Λυκογιάννης, βλέποντας την κίτρινη κάρτα στις καθυστερήσεις.

Στο 25’ οι «παρτενοπέι» πλησίασαν στο γκολ, αλλά το σουτ του Μάριο Ρουί, από δύσκολη γωνία, σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Λούκας Σκορούπσκι.

Το βρήκε, πρώτη, η Μπολόνια το γκολ, με τον Αντρέα Καμπιάσο να δίνει την ασίστ στον Ζόσου Ζερκζέ για το 0-1 στο 41’. Οι φιλοξενούμενοι χάρηκαν μόνο για τέσσερα λεπτά, αφού από εκτέλεση κόρνερ, ο Ζουάν Ζεσούς ισοφάρισε.

Ο Ιρβινγκ Λοθάνο, που πέρασε ως αλλαγή στο ημίχρονο, με δεξί σουτ έκανε το 2-1 αλλά δύο λεπτά μετά, από νέα ασίστ του Καμπιάσο, ο Μούσα Μπάροου ισοφάρισε.

Εντέλει, από κάθετη πάσα του Κβίτσα Κβαρατσκέλια, ο Βίκτορ Οσίμεν – που επίσης μπήκε ως αλλαγή – πέτυχε το τελικό 3-2, στέλνοντας την ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι στην πρώτη θέση και το +2 από την Αταλάντα.

Νωρίτερα, η Ιντερ έφτασε στη δεύτερη σερί νίκη της, αφού με τα γκολ των Λαουτάρο Μαρτίνεζ και Νικολό Μπαρέλα, κατέβαλε με 2-0 την αντίσταση της Σαλερνιτάνα στο «Τζουζέπε Μεάτσα».

Στο «Ολίμπικο», η Ουντινέζε είχε δύο δοκάρια όμως έμεινε στο 0-0 με τη Λάτσιο ενώ ισόπαλες με 2-2 αναδείχθηκαν Σπέτσια και Κρεμονέζε.