Νότιγχαμ – Λίβερπουλ 1-0: Ανεπανάληπτος θρίαμβος της Φόρεστ! (video)
22/10/2022 16:49

Νίκη ανάσα πέτυχε η Νότιγχαμ Φόρεστ κόντρα στη Λίβερπουλ, η οποία επικράτησε 1-0 στο City Ground χάρη στον σκόρερ Αβονίγι και τον εξαιρετικό Χέντερσον που πραγματοποίησε εξαιρετικές επεμβάσεις στο δεύτερο μέρος. Ξεκόλλησε από την τελευταία θέση η ομάδα του Στιβ Κούπερ, παραμένει στους 16 οι “reds” του Μερσεϊσάιντ

Η Νότιγχαμ Φόρεστ επέστρεψε στα τρίποντα στην Premier League μετά τη νίκη επί της Γουέστ Χαμ στις 14 Αυγούστου, καθώς νίκησε τη Λίβερπουλ στο City Ground 1-0.

Χρυσός σκόρερ για την ομάδα του Στιβ Κούπερ ήταν ο Ταϊβό Αβονίγι, ο οποίος πέτυχε το χρυσό γκολ στο 55ο λεπτό και ο Χέντερσον με εξαιρετικές επεβάσεις στο δεύτερο μέρος και τις καθυστερήσεις του κράτησε το μηδέν στα καρέ του.

Το ματς

Στο πρώτο μέρος η Λίβερπουλ είχε την κατοχή της μπάλας, όμως δυσκολευόταν να απειλήσει τα καρέ του Χέντερσον, μιας και οι γηπεδούχοι ήταν καλά στημένοι στον αγωνιστικό χώρο. Πρώτη απειλή ήταν στο ένατο λεπτό, όμως ο Καρβάλιο δεν μπόρεσε να απειλήσει από πολύ κοντά τον Χέντερσον. Στο 31ο λεπτό ο Λίνγκαρντ είχε τις προϋποθέσεις για να νικήσει τον Άλισον από το ύψος της περιοχής, ωστόσο ο Άλισον απομάκρυνε με ενστικτώδη επέμβαση.

Η Νότιγχαμ βρήκε το γκολ μέσω στατικής φάσης στο 55′. Ο Γκόμεζ έκανε φάουλ στη μεσαία γραμμή. Οι γηπεδούχοι το εκτέλεσαν με βαθιά μπαλιά, ο Κουκ έκανε το γύρισμα στον Αβονίγι. Αυτός αρχικά έστειλε την μπάλα στο αριστερό κάθετο δοκάρι αλλά στην επαναφορά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Η ομάδα του Κλοπ απείλησε με τον ‘Ελιοτ στο 57ο λεπτό, όμως ο Χέντερσον έδιωξε. Ένα λεπτό μετά ο Γκιμπς-Γουάιτ με δυνατό σουτ εντός περιοχής έστειλε την μπάλα άουτ. Η Λίβερπουλ έφτασε κοντά στο 1-1 με δυνατή κεφαλιά του Αλεξάντερ-Άρνολντ, με τον Χέντερσον να απομακρύνει με ωραία επέμβαση.

Στο 90+3′ ο Φαν Ντάικ αφύλακτος στην καρδιά της άμυνας με καρφωτή κεφαλιά νικήθηκε από τον Χέντερσον, που έκανε την επέμβαση της βραδιάς. Στο 90+5′ ο Σαλάχ έφτασε κοντά στο να στείλει την μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά, όμως ξανά ο Χέντερσον απομάκρυνε σε κόρνερ. Στην εξέλιξη της φάσης ο Τζόνσον από μακρινή απόσαταση και με τον Άλισον εκτός εστίας έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι, χάνοντας μεγάλη ευκαιρία για το 2-0.

Η Φόρεστ ξεκόλλησε από τον πάτο της βαθμολογίας, ανέβηκε στους εννιά μαζί με Λιντς, Άστον Βίλα και Γουλβς και έναν περισσότερο από την (αυτή τη στιγμή) τελευταία Λέστερ, ενώ η Λίβερπουλ παρέμεινε στους 16 βαθμούς.

Νότιγχαμ: Χέντερσον, Οριέ, Κουκ, ΜακΚένα, Γουίλιαμς (73′ Λόντι), Γέιτς, Φρόιλερ, Κουγιατέ (80′ Μανγκαλά), Γκιμπς – Γουάιτ, Λίνγκαρντ (64′ Τζόνσον), Αβονίγι (64′ Γουόραλ).

Λίβερπουλ: Άλισον, Μίλνερ (62′ Άρνολντ), Γκόμεζ, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον, Έλιοτ, Φαμπίνιο, Τζόουνς, Σαλάχ, Καρβάλιο (62′ Χέντερσον), Φιρμίνο (76′ Τσάμπερλεϊν).