Τσιτσιπάς – Ρουσουβουόρι 2-0: Εκπληκτικός ο Στέφανος, πέρασε «αέρα» στον τελικό του Stockholm Open
22/10/2022 20:53

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς ήταν εκπληκτικός κόντρα στον Φινλανδό Ρουσουβουόρι, καθώς επικράτησε 2-0 σετ (6-2, 6-2) και προκρίθηκε στον τελικό του Stockholm Open, όπου θα αντιμετωπίσει τον Δανό, Χόλγκερ Ρούνε

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς συνέχισε τη θετική παράδοσή του στο Stockholm Open, καθώς επικράτησε του Εμίλ Ρουσουβουόρι με 2-0 σετ (6-2) και προκρίθηκε στον τελικό του σουηδικού τουρνουά, στο οποίο θα διεκδικήσει τον δεύτερο τίτλο του σε αυτόν τον θεσμό.

Αντίπαλός του θα είναι ο Χόλγκερ Ρούνε (Νο27 της παγκόσμιας κατάταξης), ο οποίος νωρίτερα σήμερα νίκησε τον Άλεξ Ντε Μινόρ στον πρώτο ημιτελικό του θεσμού.

Το ματς

Ο Έλληνας πρωταθλητής έδειξε από την αρχή ότι ήταν το αφεντικό της αναμέτρησης, καθαρίζοντας σε 39 λεπτά το πρώτο σετ της αναμέτρησης και έδειξε ότι είναι υποψιασμένος και δεν ήθελε να πέσει “θύμα έκπληξης” για ένα ακόμα ματς.

Αρχικά ο Τσιτσιπάς έσπασε το break του Ρουσουβουόρι νωρίς στο πρώτο σετ, κάνοντας το 2-1. Ο Φινλανδός απάντησε με break (2-2), ωστόσο ο Στέφανος του έσπασε ξανά το service game (3-2) και διατήρησε το προβάδισμά του. Ο Τσιτσιπάς έκανε και τρίτο break στο πρώτο σετ (5-2) και έτσι έκλεισε το πρώτο σετ με 6-2.

Στο δεύτερο σετ ο Ρουσουβουόρι προσπάθησε να πάρει κάτι καλύτερο από το ματς, δίχως όμως αποτέλεσμα, καθώς το αποτέλεσμα του σετ ήταν το ίδιο (6-2) με τη μόνη διαφορά ότι ο Έλληνας πρωταθλητής έκανε δύο break στο service του Φιναλνδού.