«Άλωση» της Βαρκελώνης από τους Βαυαρούς (ΒΙΝΤΕΟ)
26/10/2022 23:59

Η Μπάγερν καθάρισε την Μπαρτσελόνα από το πρώτο μέρος επικρατώντας 3-0 χάρη στα γκολ των Μανέ (10′), Τσούπο Μότινγκ (31′) και Παβάρ (90+6′). Οι Βαυαροί κλείδωσαν την πρώτη θέση του ομίλου, ενώ οι Καταλανοί γνώριζαν ότι αποκλείστηκαν πριν από το παιχνίδι!

H Μπάγερν συνεχίζει να είναι ο κακός δαίμονας της Μπαρτσελόνα. Οι Βαυαροί αποκλείστηκαν 3-0 των Καταλανών και πήραν την έκτη συνεχόμενη νίκη απέναντι τους. Έτσι, η ομάδα του Γιούλιαν Νάγκελσμαν εξασφάλισε την πρώτη θέση του τρίτου ομίλου του Champions League. Η Μπαρτσελόνα θα συνεχίσει στο Europa League, κάτι που έμαθε πριν από την έναρξη του αγώνα, μετά τη νίκη της Ίντερ.

Η Μπάγερν μπήκε πολύ δυνατά και κατόρθωσε να πάρει το προβάδισμα στο 10ο λεπτό. Ο Γκνάμπρι τροφοδότησε τον Μανέ στην πλάτη του Μπαγέρν, μπήκε στην περιοχή, πλάσαρε και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Οι Βαυαροί διατήρησαν τον έλεγχο παρά τις προσπάθειες των Καταλανών να απαντήσουν. Στο 31ο λεπτό η Μπάγερν διπλασίασε τα τέρματά της. Ο Γκνάμπρι είχε πάλι ανάμειξη στο γκολ. Είδε την κίνηση του Τσούπο-Μότινγκ στα στα δεξιά, εκείνος μπήκε περιοχή και πλάσαρε για το 2-0.

Λίγο πριν από το ημίχρονο ο διαιτητής έδωσε πέναλτι σε γκρέμισμα του Ντε Λιχτ πάνω στον Λεβαντόβσκι. Ωστόσο, το πήρε πίσω έπειτα από εξέτασή στο μόνιτορ, κρίνοντας πως ο Ολλανδός στόπερ είχε βρει πρώτα την μπάλα.

Το ματς στο δεύτερο μέρος είχε γρήγορο ρυθμό, με τις άμυνες να μπαίνουν σε δεύτερη μοίρα. Στο 56′ η Μπάγερν βρήκε ξανά δίχτυα, ωστόσο το γκολ δεν μέτρησε καθώς ο Γκνάμπρι ήταν εκτεθειμένος στην πάσα που πήρε από τον Κίμιχ. Η Μπαρτσελόνα έβρισκε κενούς χώρους, προσπαθούσε να δημιουργήσει προϋποθέσεις μπροστά από την εστία του Ούλραϊχ, χωρίς ωστόσο αποτέλεσμα. Μάλιστα η Μπάγερν έβαλε το κερασάκι στην τούρτα.

Ο Γκνάμπρι έκανε την σκαστή σέντρα-σουτ, ο Παβάρ βρέθηκε στην πορεία της μπάλας στο δεύτερο δοκάρι και την έσπρωξε στα δίχτυα για το 3-0.

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Τερ Στέγκεν, Αλόνσο, Κουντέ, Μπεγερίν, Μπαλντέ, Μπούσκετς, Κεσιέ, Πέδρι, Φ. Ντε Γιόνγκ, Ντεμπελέ, Λεβαντόβσκι,

ΜΠΑΓΕΡΝ: Ούλραϊχ, Ουπαμεκανό, Ντε Λιχτ, Ντέιβις, Μαζραουί, Κίμιχ, Γκορέτσκα, Γκνάμπρι, Μουσιάλα, Μανέ, Τσούπο Μότινγκ

TO VIDEO:

Τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής:
Ίντερ – Πλζεν 4-0 (35′ Μικίταριαν, 42′, 66′ Τζέκο, 87′ Λουκάκου)

ΤΟ ΒΙΝΤΕΟ:

Μπαρτσελόνα – Μπάγερν 0-3 (10′ Μανέ, 31′ Τσούπο-Μότινγκ)

Αναλυτικά το πρόγραμμα της Τετάρτης και το LIVE της ιστοσελίδας μας:

1ος όμιλος
Νάπολι-Ρέιντζερς 3-0 (12΄ και 16΄ Σιμεόνε, 81΄ Όστιγκαρντ) ΤΕΛΙΚΟ
Άγιαξ-Λίβερπουλ 0-3 (42΄ Σαλάχ, 49΄ Νούνιεζ, 52΄ Έλιοτ). ΤΕΛΙΚΟ

2ος όμιλος
Κλαμπ Μπριζ-Πόρτο 0-4 (33΄, 70΄ Ταρεμί, 57΄ Εβανίλσον, 60΄ Εουστακούιο) ΤΕΛΙΚΟ
Ατλέτικο Μαδρίτης-Λεβερκούζεν 2-2 (22΄ Καράσκο, 50΄ Ντε Πολ – 9΄ Ντιαμπί, 22΄ Χάτσον – Οντόι)

3ος όμιλος
Ίντερ-Βικτόρια Πλζεν 4-0 (35΄ Μικιταριάν, 42΄, 66΄ Τζέκο, 87΄ Λουκάκου) ΤΕΛΙΚΟ
Μπαρτσελόνα-Μπάγερν Μονάχου 0-3 (10΄ Μανέ, 31΄ Τσούπο Μότινγκ, 90΄ Παβάρ). ΤΕΛΙΚΟ

4ος όμιλος
Τότεναμ-Σπόρτινγκ Λισαβόνας 1-1 (80΄ Μπετανκούρτ – 22΄ Έντουαρντς) ΤΕΛΙΚΟ
Άιντραχτ Φρανκφούρτης-Μαρσέιγ 2-1 (3΄ Καμάντα, 27΄ Μουανί – 22΄ Γκεντουζί) ΤΕΛΙΚΟ