«Λύγισε» στις λεπτομέρειες ο Τσιτσιπάς
27/10/2022 23:37

Σε ένα συγκλονιστικό ματς που κρίθηκε στο τάι μπρέικ ο Μπόρνα Τσόριτς έκαμψε με 2-1 σετ την αντίσταση του Στέφανου Τσιτσιπά και πήρε εκείνος το εισιτήριο για τα προημιτελικά του τουρνουά της Βιέννης.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς έχασε προβάδισμα με set και break (4-6, 0-2) και ηττήθηκε με μεγάλη ανατροπή από τον Μπόρνα Τσόριτς, γνωρίζοντας 3ο διαδοχικό αποκλεισμό, στη φάση των “16” του Erste Bank Open. Όπως ακριβώς ηττήθηκε το 2020 από τον Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ, όπως ηττήθηκε και το 2021 από τον Φράνσις Τιάφο, ο Έλληνας τενίστας έχασε με ανατροπή στον 2ο γύρο του ΑΤΡ 500 τουρνουά της Αυστρίας και αποχαιρέτησε πρόωρα τη διοργάνωση.

Μετά από δυο ώρες και 42 λεπτά μεγάλης μάχης, ο Τσόριτς επικράτησε του Νο2 του ταμπλό, με το σκορ 4-6, 6-4, 7-6(4) και προκρίθηκε στα προημιτελικά, όπου θα αντιμετωπίσει τον Νο5 του ταμπλό, Χούμπερτ Χούρκατς.

Μπορεί προς στιγμήν να επέστρεψε από break στο 3ο set της αναμέτρησης (2-3), όμως ο 24χρονος Έλληνας δεν βρήκε τον τρόπο να αποφύγει την ήττα, δεχόμενος ένα καθοριστικό mini break, στο decider tie-break του ματς (3-2).

Αν και σέρβιρε 14 άσους, βγάζοντας 30 winners, ο Στέφανος είδε τον Τσόριτς να μη… χαμπαριάζει, να παίζει καταπληκτικό τένις στις κρίσιμες στιγμές και να φεύγει με τη μεγάλη πρόκριση.

Όπως έκανε στις 21 Αυγούστου, στον τελικό του Cincinnati Masters, έτσι και το βράδυ της Πέμπτης (27/10), ο Κροάτης επικράτησε του Τσιτσιπά και πέτυχε την 1η του νίκη επί Top10 παίκτη, μετά από δυο μήνες.

Στους 42 winners σταμάτησε το κοντέρ του Τσόριτς, με τον Στέφανο να πληγώνεται από τις πολλές αποτυχημένες προσπάθειες για break. Ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 3/12, σε αντίθεση με τις 3/6 του αντιπάλου του.

Με αυτή την ήττα, ο Τσιτσιπάς έχασε μεγάλη ευκαιρία να πλησιάσει το Top3 της παγκόσμιας κατάταξης, την εβδομάδα που ο Κάσπερ Ρουντ (Νο3), αποκλείστηκε στην πρεμιέρα του στη Βασιλεία (ΑΤΡ 500).