Ο Ντε Μπρόινε έλυσε τον γόρδιο δεσμό για τη Σίτι (ΒΙΝΤΕΟ)
29/10/2022 16:44

Ο Κέβιν Ντε Μπρόινε χάρισε το τρίποντο στη Μάντσεστερ Σίτι στην έδρα της Λέστερ, χάρη στην απίθανη εκτέλεση φάουλ του στο 49ο λεπτό και ανέβασε έστω και προσωρινά τους πολίτες στην κορυφή. Οι αλεπούδες είχαν δοκάρι με τον Τίλεμανς στο 53′.

Η Μάντσεστερ Σίτι πέρασε από το King Power, επικρατώντας της Λέστερ 1-0 χάρη στην αριστοτεχνική εκτέλεση φάουλ του Κέβιν Ντε Μπρόινε στο 49ο λεπτό. Οι “πολίτες” ανέβηκαν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της Premier League και περιμένουν πιθανό στραβοπάτημα της Άρσεναλ απέναντι στη Νότιγχαμ Φόρεστ.

Στο πρώτο μέρος οι φιλοξενούμενοι είχαν διαρκώς την μπάλα στα πόδια τους και δημιούργησαν κάποιες τελικές κυρίως με τους Ρόδρι και Ντε Μπρόινε, όμως ο Γουόρντ ήταν εκεί όταν χρειάστηκε. Οι αλεπούδες απείλησαν στο 24′ με ένα δυνατό σουτ του Μπαρνς μέσα από την περιοχή, με τον Έντερσον να επεμβαίνει σωστά.

Ό,τι δεν πέτυχε στο πρώτο μέρος η Σίτι το βρήκε στο 49′. Ο Ντε Μπρόινε με μια υπέροχη εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα πρώτα στο δοκάρι και στη συνέχεια στο βάθος της εστίας του ανήμπορου να αντιδράσει Γουόρντ.

Η Λέστερ έφτασε κοντά στο να πετύχει το γκολ της ισοφάρισης με τον Τίλεμανς, ωστόσο το σουτ του Βέλγου μέσου σταμάτησε στο δοκάρι του Έντερσον.

Οι παίκτες του Μπρένταν Ρότζερς προσπάθησαν να πάρουν κάτι από το παιχνίδι, πιέζοντας στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα, όμως το 1-0 παρέμεινε μέχρι το φινάλε.

Λέστερ: Γουόρντ, Αμάρτι, Σουγιούνσου, Φάες, Καστάν, Ντιούσμπουρι – Χολ, Τίλεμανς, Τζάστιν, Μάντισον, Μπαρνς, Βάρντι.

Μάντσεστερ Σίτι: Έντερσον, Στόουνς, Ακάντζι, Λαπόρτ, Κανσέλό, Ροντρίγκο, Ντε Μπρόινε, Γκιντογκάν, Μπερνάρντο Σίλβα, Γκρίλις, Άλβαρες.