NBA: Συνεχίζουν μόνοι αήττητοι οι Μπακς
01/11/2022 07:09
NBA

Οι Μπακς έκαναν το 6/6 επικρατώντας 110-108 των Πίστονς με 31 πόντους του Γιάννη Αντετοκούνμπο

Η μόνη αήττητη ομάδα στο ΝΒΑ παρέμειναν οι Μπακς. Η ομάδα του Μάικ Μπουντενχόλζερ έκανε το 6/6, έστω κι αν χρειάστηκε να ιδρώσει πολύ για να κάμψει την αντίσταση των πολύ βελτιωμένων φέτος Πίστονς με 110-108 στο Μιλγουόκι.

Το Ντιτρόιτ ισοφάρισε σε 105-105 μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό, αλλά ένα τρίποντο του Τζρου Χόλιντεϊ στην αμέσως επόμενη επίθεση και στα 45,3″ αποδείχτηκε καθοριστικό.

Ο γκαρντ των γηπεδούχων είχε 25 πόντους (5/11 τρίποντα), 10 ασίστ και 7 ριμπάουντ και μαζί με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο ηγήθηκαν της ομάδας τους.

O Greek Freak είχε 31 πόντους (7/9 βολές, 12/19 δίποντα, 0/4 τρίποντα), 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 τάπες και 4 λάθη σε 32 λεπτά αντιμετωπίζοντας πρόβλημα με τα φάουλ. Καλή δουλειά έκαναν και οι δύο ψηλοί της ομάδας, με τον Μπρουκ Λόπεζ να έχει 24 πόντους, 9 ριμπάουντ και 2 τάπες και τον Μπόμπι Πόρτις να προσθέτει 15 πόντους και 12 ριμπάουντ. Ο Θανάσης Αντετοκούνμπο δεν χρησιμοποιήθηκε.

Για τους Πίστονς, που υποχώρησαν στο 2-6, ο Κέιντ Κάνιγχαμ με 27 και ο Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς με 23 πόντους ξεχώρισαν.

Δωδεκάλεπτα: 34-23, 60-52, 88-77, 110-108.