Εί«Χ»αν ευκαιρίες αλλά…
05/11/2022 22:13

Δεν είχε νικητή η αναμέτρηση ανάμεσα στον Ατρόμητο και τον Άρη (0-0) στο Περιστέρι για την 11η αγωνιστική της Super League, με τους δύο ομάδες να συνεχίζουν να αγνοούν το τρίποντο.

Ισόπαλο 0-0 έληξε το παιχνίδι ανάμεσα στον Ατρόμητο και τον Άρη για την 11η αγωνιστική της Super League. Έτσι, οι δύο ομάδες συνέχισαν το σερί τους μακριά από νίκη στο πρωτάθλημα. Τέταρτο συνεχόμενο για τους Περιστεριώτες, τρίτο για τους κίτρινους. Στην έκτη θέση με 15 πόντους οι παίκτες του Πάρντιου, στην 8η θέση με 12 η ομάδα του Κόουλμαν.

Στο πρώτο μέρος ο Άρης ήταν εκείνος που είχε την κατοχή της μπάλας. Μάλιστα στο 16ο λεπτό βρήκε δίχτυα με τον Φαμπιάνο, ωστόσο το γκολ δεν μέτρησε για χέρι έπειτα από εξέταση στο VAR. Οι κίτρινοι συνέχιζαν να έχουν την κατοχή, όμως δεν απειλούσαν ουσιαστικά. Η καλύτερη στιγμή στο πρώτο 45λεπτο σημειώθηκε στο 45+1′ με ένα σουτ του Ιτούρμπε εντός περιοχής να περνάει άουτ. Από την άλλη οι Περιστεριώτες δεν μπορούσαν να απειλήσουν.

Στο δεύτερο μέρος οι κίτρινοι συνέχιζαν να έχουν την υπεροχή. Στο 56ο λεπτό ο Γκρέι πήρε την κεφαλιά, όμως δεν άφησε τον Μαντσίνι να τελειώσει τη φάση, που ακολουθούσε σε πιο ευνοϊκή θέση. Στο 63′ ο Ετέμπο έκανε το σουτ, με τον Γιαννιώτη να εκτινάσσεται και να διώχνει σε κόρνερ. Στο 67ο λεπτό η μπάλα χτύπησε στο χέρι του Γκρέι στην περιοχή. Ο διαιτητής έκρινε ότι δεν υπάρχει κάτι το μεμπτό με τον Γκρέι και πως το χέρι δεν συνιστά παράβαση, λόγω των μαρκαρισμάτων. Οι κίτρινοι συνέχισαν να έχουν τα ηνία, με τους Περιστεριώτες να προσπαθούν να χτυπήσουν στην κόντρα, χωρίς αποτέλεσμα.

Στο 90+6′ η ομάδα του Πάρντιου είχε πολύ μεγάλη ευκαιρία. Ο Μάνου Γκαρθία έκανε το πλασέ μέσα από την περιοχή, μετά από γέμισμα από τα δεξιά, με τον Γιαννιώτη να αποκρούει γι’ ακόμη μία φορά. Έτσι, το 0-0 παρέμεινε έως το τελευταίο σφύριγμα.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ: Γιαννώτης, Κεσχρίντα, Μαυρομμάτης, Χατζηισαΐας, Ντε Μποκ, Έρλινγκμαρκ, Κουέν, Γκονζάλες, Κλωναρίδης, Ροτάριου, Ρομπάιγ

ΑΡΗΣ: Κουέστα, Οντουμπάτζο, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Μαζικού, Νταμπό, Ετέμπο, Ιτούρμπε, Μαντσίνι, Γκαρσία, Γκρέι.