SL 2: Νίκη για τον Απόλλωνα του Παπαγεωργίου
05/11/2022 16:05

Ο Απόλλων Σμύρνης ξεκίνησε με το δεξί στη Super League 2, καθώς επικράτησε της ΑΕΚ Β’ 1-0 στη Ριζούπολη, χάρη στην κεφαλιά του Λουίς Ντομίνγκες στο 87′.

Στο πρώτο παιχνίδι της χρονιάς για τον Β’ όμιλο, ο Απόλλων Σμύρνης νίκησε την ΑΕΚ Β’ χάρη στο τέρμα που σημείωσε ο κάπτεν της Ελαφράς Ταξιαρχίας, Ντομίνγκες στο 87ο λεπτό. Έπειτα από εκτέλεση κόρνερ από τα δεξιά ο Βραζιλιάνος στόπερ με το κεφάλι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο με τον Απόλλωνα να είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και τις περισσότερες ευκαιρίες για γκολ, αλλά και η ΑΕΚ Β’ είχε τις στιγμές της για να πετύχει έστω ένα γκολ. Η ομάδα του Γιάννη Τάτση σκόραρε με τον Σίγκνιεβιτς στο 36ο λεπτό, αλλά το γκολ ακυρώθηκε για επιθετικό φάουλ.

Τρία λεπτά μετά ο Κρητικός με πλασέ μέσα από την περιοχή έστειλε την μπάλα άουτ, ενώ στο 52ο λεπτό, ο Χατζηεμμανουήλ σταμάτησε προσπάθειά του μέσα από την περιοχή. Η ΑΕΚ Β’ έχασε δύο σημαντικές στιγμές με τους Γκαρσία και Χριστόπουλο στο 16′ και το 17′ αλλά δεν κατάφερε να αξιοποιήσει κάποια εξ αυτών. Στο δεύτερο μέρος ο Απόλλων πίεσε περισσότερο και βρήκε το γκολ στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα.

*** Βασικοί οι Παπαγεωργίου (Απόλλωνας), Γερολέμου (ΑΕΚ Β).

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

Απόλλων Σμύρνης: Κότσαρης, Λούι (63′ Ερέρα), Οντόνε, Τσελεπίδης, Ντομίνγκες, Πατάπης (83′ Μωραΐτης), Κοροβέσης (52′ Εσπάνια), Παπαγεωργίου, Σίγκνεβιτς, Χαλίμι, Κρητικός (63′ Λούσινγκερ).

ΑΕΚ Β’: Χατζηεμμανουήλ, Ραντόνια, Κάτσικας, Τρουμπούλος, Παρράς (76′ Σταμούλης), Ρουκουνάκης, Μουστακόπουλος (83′ Πάπα), Σπυριδάκης (76′ Γκολφίνος), Γερολέμου, Τζ. Γκαρσία (46′ Σκόνδρας), Ε. Χριστόπουλος.