Απόλυτος κυρίαρχος ο ΠΑΟΚ κόντρα στον Ιωνικό
10/11/2022 23:36

Ο ΠΑΟΚ πήρε φόρα μετά από το 2-0 επί του ΠΑΣ Γιάννινα στην Τούμπα και λίγα 24ωρα αργότερα πήρε παραμάζωμα τον άτυχο Ιωνικό που βρέθηκε στο διάβα του, με την ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου να πανηγυρίζει ευρεία εκτός έδρας νίκη με 3-0 στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Super League και να παίρνει δεύτερο διαδοχικό τρίποντο στο πρωτάθλημα.

Οι Φιλίπε Σοάρες και Νέλον Ολιβέιρα έβαλαν τις βάσεις για τη νίκη με τα δύο γκολ τους στο πρώτο μέρος μέσα σε διάστημα οκτώ λεπτών ενώ στο 57′ ο Ντάγκλας Αουγκούστο καθάρισε για τον Δικέφαλο πριν συμπληρωθεί μία αγωνιστική ώρα.

Το ματς:

Το πρώτο 20λεπτο στην Νεάπολη βρήκε τον ΠΑΟΚ να προσπαθεί να κάνει παιχνίδι κυκλοφορώντας τη μπάλα, με τον Ιωνικό να είναι ωστόσο συμπαγής και να μην επιτρέπει φάσεις στα καρέ του, για να χάσει μάλιστα εκείνος την πρώτη καλη ευκαιρία με δυνατό σουτ του Σάκιτς μέσα από την περιοχή που έφυγε κόρνερ.

Η συνέχεια ωστόσο ανήκε ολοκληρωτικά στους παίκτες του Ραζβάν Λουτσέσκου που πήραν τον πλήρη έλεγχο, δεν άφησαν τους αντιπάλους τους να απειλήσουν μέσω αντεπιθέσεων και βρήκαν δύο φορές το δρόμο προς τα δίχτυα με πανέμορφα γκολ.

Στο 27ο λεπτό οι Κωνσταντέλιας και Ράφα Σοάρες έκρυψαν τη μπάλα ανάμεσα σε τρεις ποδοσφαιριστές των γηπεδούχων και ο Πορτογάλος μπήκε στην περιοχή από τα αριστερά, για να γυρίσει τη μπάλα στο ύψος της μικρής περιοχής και τον συμπατριώτη του Φιλίπε Σοάρες να κάνει το 0-1 με πλασέ, με το πρώτο του φετινό γκολ στην πρώτη συμμετετοχή του τη φέτος ως βασικός.

Επτά λεπτά αργότερα ο Δικέφαλος επιβεβαίωσε την κυριαρχία του στο χορτάρι με ακόμα πιο εμφατικό τρόπο, με τον Κωνσταντέλια να κλέβει τη μπάλα σε προσπάθεια του Τσιγκρίνσκι να προωθήσει τη μπάλα και τον Νέλσον Ολιβέιρα να γίνεται κάτοχός της, για να στείλει τη μπάλα με δυνατό δεξί σουτ στην αριστερή γωνία της εστίας του Χουτεσιώτη (0-2).

Το φινάλε του πρώτου μέρους βρήκε τον ΠΑΟΚ να ελέγχει το ματς και με μόλις πέντε τελικές (τρεις εντός εστίας) να έχει δύο γκολ, για να έρθει το δεύτερο μέρος και να κλείσει οριστικά την υπόθεση τρίποντο.

Οι Κωνσταντέλιας και Ολιβέιρα πλησίασαν στο τρίτο γκολ σε προσπάθειες που είχαν στο 51ο και στο 52ο λεπτό αντίστοιχα, για να έρθει το 0-3 στο 57′ μέσα από άριστα ξεδιπλωμένη αντεπίθεση. Ο Κωνσταντέλιας είχε τον Ζίβκοβιτς να φεύγει σφαίρα στον κενό χώρο και του πέταξε τη μπάλα, εκείνος σταμάτησε στο ύψος της μεγάλης περιοχής και την σέρβιρε στον Αουγκούστο, με τον τελευταίο να νικάει τον Χουτεσιώτη με ψύχραιμο πλασέ (0-3).

Το γκολ αυτό ουσιαστικά “έσβησε” το ματς, με τους Λουτσέσκου και Σπανό να κάνουν όλες τις αλλαγές που είχαν στη διάθεσή τους και τον ρυθμό να πέφτει αισθητά, με τον ΠΑΟΚ να διατηρεί πάντως τον απόλυτο έλεγχο και να φτάνει σε ένα άνετο τρίποντο, δεύτερο στο πρωτάθλημα, που τον έφερε σε απόσταση δύο πόντων από τους Ολυμπιακό και Βόλο που μοιράζονται την 3η θέση.

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

ΙΩΝΙΚΟΣ: Χουτεσιώτης, Σόουζα, Τσιγκρίνσκι, Μύγας, Σάκιτς, Ρομαό (69′ Κάνιας), Λοβέρα (69′ Μεντόσα), Φαντιγκά (83′ Μάσας), Σεμπά (84′ Τσίμπσαχ), Ελευθεριάδης (69′ Ιωαννίδης), Μάντζης

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Σάστρε, Ίνγκασον, Νέσμπεργκ, Ράφα Σοάρες, Σβαμπ, Ντάγκλας Αουγκούστο (76′ Ντάντας), Φιλίπε Σοάρες (72′ Ελ Καντουρί), Αντρίγια Ζίβκοβιτς (85′ Κουαλιάτα), Κωνσταντέλιας (71′ Μπίσεσβαρ), Ολιβέιρα (71′ Μπράντον).