La Liga: Συνέχεια στην «κατρακύλα» για την Ατλέτικο, «διπλά» για Σοσιεδάδ και Βιγιαρεάλ
10/11/2022 00:35

Νέα ήττα για την Ατλέτικο Μαδρίτης στην έδρα της Μαγιόρκα αυτή τη φορά (1-0) – Η Σοσιεδάδ 2-1 τη Σεβίλλη εκτός, η Βιγιαρεάλ 1-0 στο «σπίτι» της Εσπανιόλ, νίκη και για την Αλμερία

Δε λέει να σηκώσει κεφάλι με τίποτα η Ατλέτικο Μαδρίτης. Οι «ροχιμπλάνκος» για την 14η αγωνιστική δοκιμάστηκαν στην έδρα της φορμαρισμένης Μαγιόρκα. Γνωρίζοντας την 4η ήττα τους. Αυτή τη φορά με σκορ 1-0.

Ο Μουρίκι στο 16’ ήταν αυτός που έκρινε την αναμέτρηση με το γκολ που πέτυχε. Πέντε λεπτά μετά ακυρώθηκε μέσω VAR το τέρμα του Μοράτα. Η Ατλέτικο έμεινε στους 24 βαθμούς, ενώ η Μαγιόρκα ανέβηκε στους 19.

Στο «Σάντσεθ Πιθχουάν» η Σεβίλλη φιλοξένησε την Ρεάλ Σοσιεδάδ. Οι ισορροπίες διαμορφώθηκαν υπέρ των Βάσκων απ’ το πρώτο μέρος. Ο Σόρλοθ έκανε το 0-1 στο 20’. Ο Ράκιτις αποβλήθηκε στο 28’ και έξι λεπτά μετά ο Νιανζού είδε κι αυτός την άγουσα για τα αποδυτήρια. Με 9 παίκτες οι γηπεδούχοι και η Σοσιεδάδ έβαλε και δεύτερο γκολ στο 38’ με τον Μπράις Μέντες.

Ο Ράφα Μιρ μείωσε στο 44’, αλλά δεν άλλαξε κάτι μέχρι το τέλος και η Σοσιεδάδ έφυγε με νίκη απ’ την έδρα της Σεβίλλης. Ανεβαίνοντας 3η με 26 βαθμούς. Η Σεβίλλη έμεινε στους 11 βαθμούς.

Στη Βαρκελώνη η Εσπανιόλ φιλοξένησε την Βιγιαρεάλ, με το «κίτρινο υποβρύχιο» να επικρατεί 1-0 με αυτογκόλ του Λεκόμτ στο 64’. Έτσι ανέβηκε στους 21 βαθμούς, ενώ οι Καταλανοί έμειναν στους 14.

Το γκολ του Μπαπτιστάο στο 26’ έδωσε τη νίκη στην Αλμερία επί της Χετάφε. Οι νικητές ολοκλήρωσαν με 10 λόγω αποβολής του Έλι στο 87’. Έτσι η Αλμερία ανέβηκε στους 16, προσπερνώντας την Χετάφε που έμεινε στους 14.