Ευρωλίγκα: Έριξε στο… καναβάτσο την Μπασκόνια ο Παναθηναϊκός!
11/11/2022 23:39

Μία «έκρηξη» στην τρίτη περίοδο έδωσε ώθηση στον Παναθηναϊκό να επικρατήσει 98-83 της Μπασκόνια

Έσπασε το… ρόδι στο ΟΑΚΑ ο Παναθηναϊκός! Με ένα εξαιρετικό δεύτερο και ειδικά ένα τρίτο δεκάλεπτο που τους έδωσε… φτερά, οι «πράσινοι» επικράτησαν 98-83 της Μπασκόνια, παίρνοντας και την πρώτη τους νίκη στο «σπίτι» τους στη φετινή Ευρωλίγκα (2-5).

Πολυφωνία στην επίθεση από το «τριφύλλι» με τους Γουίλιαμς και Μπέικον να ήταν πρώτοι σκόρερ με 16 πόντους ο καθένας. Νταμπλ-νταμπλ για τον Παπαγιάννη με 11π. και 10 ριμπάουντ, ενώ 13π. είχε ο Γκριγκόνις, με ένα πολύ καλό δικό του δεύτερο μέρος.
Από την άλλη, οι Βάσκοι υποχώρησαν στο 4-3, με τον Χάουαρντ να ξεχωρίζει με 20 πόντους.

Το ματς

Με τους Παπαγιάννη, Γουίλιαμς, Μπέικον, Π. Καλαϊτζάκη και Γουόλτερς ξεκίνησε ο Παναθηναϊκός. Έλλειψη συγκέντρωσης στην άμυνα στα πρώτα τέσσερα λεπτά από τους «πράσινους», με την Μπασκόνια να βάζει εύκολα καλάθια για το νταμπλ σκορ (6-12). Στη συνέχεια, όμως, οι παίκτες του Ράντονιτς έκαναν θραύση στα επιθετικά ριμπάουντ και παράλληλα βρίσκοντας πόντους στο ανοικτό γήπεδο με Γουίλιαμς και Μπέικον έκαναν σερί 11-0 για το +5 (17-12), στο 7’. Στα τελευταία λεπτά και με τη συνδρομή του Πονίτκα το «τριφύλλι» διατηρούσε το προβάδισμά του, αλλά με την είσοδο του Χένρι οι Βάσκοι «ξεκόλλησαν» στην επίθεση και κατέβασαν τη διαφορά (22-18) στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Η αστοχία του Παναθηναϊκού από τη μία, αλλά και η επιστροφή των Χάουαρντ και Τόμπσον βοήθησαν την Μπασκόνια να προσπεράσει ξανά (25-27), στην αρχή του δεύτερου δεκάλεπτου. Ένα μίνι ξέσπασμα έφερε τους «πράσινους» προσωρινά μπροστά (30-29), με τους Τόμπσον και Χάουαρντ να απαντούν ξανά για τους Βάσκους για το +6 (30-36), στο 16’. Η αντίδραση των παικτών του Ράντονιτς ήρθε με πιεστική άμυνα και κλεψίματα που έδωσαν καλάθια των Μπέικον και Γουίλιαμς στο τρανζίσιον, με αποτέλεσμα να πλησιάσουν στο καλάθι (38-40), στο 19’. Όμως, την τελευταία… λέξη του πρώτου ημιχρόνου είχε ο Χένρι, ο οποίος έστειλε τους φιλοξενούμενους στα αποδυτήρια με το +5 (38-43).

Στο πρώτο δίλεπτο του δεύτερου μέρους είχε μπει μόνο το καλάθι του Κότσαρ για το +7 (38-45) της Μπασκόνια. Στη συνέχεια, ο Παναθηναϊκός έβγαλε αντίδραση μέσα από την άμυνά του, που του έδωσε σερί 9-0 για το προβάδισμα (47-45). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι «πράσινοι» απέκτησαν το μομέντουμ και με τους Μπέικον και Γουόλτερς ξέφυγαν αρχικά στο +5 (53-48) και συνεχίζοντας με την ίδια ενέργεια πήγαν στο +10 (62-52), στο 27’. Ένα προσωρινό μπλακ άουτ στην επίθεση έδωσε την ευκαιρία σε Κοστέλο και Τόμπσον να μειώσουν τη διαφορά (65-59), με το buzzer beater του Γκριγκόνις να διαμορφώνει το 67-59 της τρίτης περιόδου.

Με την ίδια ενέργεια ξεκίνησε ο Παναθηναϊκός και στο τέταρτο δεκάλεπτο και με τον Γκριγκόνις να είχε βρει ρυθμό στην επίθεση, η διαφορά πήγε στο +11 (77-66), στο 32’. Έκτοτε, η Μπασκόνια… παραπατούσε στο παρκέ, με τους παίκτες του Ράντονιτς να κάνουν ό,τι ήθελαν στο παρκέ, ξεφεύγοντας στο +15 (85-70), στο 36’. Η εικόνα του ματς δεν άλλαξε ούτε στα τελευταία λεπτά, με τους «πράσινους» να παίρνουν τη νίκη με το τελικό 98-83.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 38-43, 67-59, 98-83

Πηγή: Sport-fm.gr