Τα χρειάστηκε η Ρεάλ Μαδρίτης, ωστόσο επέστρεψε στις νίκες (ΒΙΝΤΕΟ)
11/11/2022 00:30

Η Ρεάλ επικράτησε δύσκολα της Κάντιθ με γκολ των Έντερ Μιλιτάο και Τόνι Κρόος (με εκπληκτικό βολέ) για τη La Liga, πριν από τη διακοπή λόγω Mundial.

Η Ρεάλ μετρούσε μόλις μία νίκη στα τελευταία τέσσερα παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις και έβλεπε την Μπαρτσελόνα να ξεφεύγει στην κορυφή της La Liga. Η Κάντιθ έμοιαζε με ιδανικό αντίπαλο και η νίκη με 2-1 στο “Σαντιάγο Μπερναμπέου” μείωσε την “ψαλίδα” από τους Καταλανούς στους δύο πόντους, ύστερα από τη 14η και τελευταία αγωνιστική πριν από τη διακοπή λόγω Μουντιάλ (το Σαββατοκύριακο υπάρχει κύπελλο).

Οι παίκτες του Κάρλο Αντσελότι παρατάχθηκαν χωρίς τον τραυματία Καρίμ Μπενζεμά και με τον Ροντρίγκο στη θέση του. Με κατοχή μπάλας άνω του 70%, η Ρεάλ είχε τον απόλυτο έλεγχο και δημιούργησε κάποιες ευκαιρίες για γκολ. Στο 40ό λεπτό, ο Έντερ Μιλιτάο ήταν αυτός που χρίστηκε σκόρερ κι έδιωξε ένα μεγάλο άγχος των γηπεδούχων.

Στο 2ο ημίχρονο, η Ρεάλ έγινε πιο πιεστική και κρατούσε ακόμη περισσότερο την μπάλα. Οι προτελευταίοι της βαθμολογίας δεν μπορούσαν να αντιδράσουν και στο 70′ ο Τόνι Κρόος έπιασε ένα φανταστικό βολέ εκτός περιοχής για το 2-0.

Οι “μερένγκες” θεώρησαν ότι το παιχνίδι ολοκληρώθηκε πρόωρα και παραλίγο να το πληρώσουν, αφού ο Λούκας Πέρεθ στο 81′ μείωσε το σκορ. Η Ρεάλ οπισθοχώρησε και αμύνθηκε για να κρατήσει το υπέρ της σκορ, κάτι που κατάφερε παρά το τετ α τετ του Αλφόνσο Εσπίνο στις καθυστερήσεις, με συνέπεια να επιστρέψει στις νίκες την κατάλληλη στιγμή.