Premier League: «Τρίποντο» στις καθυστερήσεις με Γκαρνάτσο (ΒΙΝΤΕΟ)
13/11/2022 20:47

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ δεν συμβιβάστηκε με το βαθμό της ισοπαλίας και ο 18χρονος Αλεχάντρο Γκαρνάτσο στο 90+3′ έκανε σεφτέ στα γκολ δίνοντας στους «κόκκινους διαβόλους» τη νίκη 2-1.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έκλεισε το πρώτο σκέλος της σεζόν με νίκη 2-1 χάρη σε γκολ στις καθυστερήσεις ενός 18χρονου επιθετικού. Ο Αλεχάντρο Γκαρνάτσο ήταν το κρυφό χαρτί του Έρικ τεν Χαχ στο Λονδίνο κόντρα στη Φούλαμ και ο Αργεντινός ποδοσφαιριστής σημείωσε το νικητήριο γκολ στο 90+3′ για τη 16η αγωνιστική της Premier League.

Οι Κόκκινοι Διάβολοι ήταν ανώτεροι στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, με τον Κρίστιαν Έρικσεν να ανοίγει το σκορ στο 14′. Οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να αντιδράσουν και δυσκολεύτηκαν να πλησιάσουν την εστία του Νταβίδ ντε Χέα. Οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να μετουσιώσουν σε νέο γκολ τις ευκαιρίες τους και το πλήρωσαν από έναν πρώην παίκτη τους, τον Ντάνιελ Τζέιμς που μπήκε αλλαγή στο 59′ και σκόραρε δύο λεπτά αργότερα.

Ο Τεν Χαχ είχε αντικαταστήσει τον Άντονι Ελάνγκα κι έτσι μετά την ισοφάριση έριξε στον αγώνα τον μοναδικό που είχε στον πάγκο, τον Γκαρνάτσο. Ο Αργεντινός “χτύπησε” στις καθυστερήσεις χάρη σε ένα όμορφο 1-2 με τον Έρικσεν και συνδύασε το πρώτο τέρμα του με τη φανέλα της πρώτης ομάδας της Γιουνάιτεντ με αυτήν τη σημαντική νίκη.

Τα αποτελέσματα της 16ης αγωνιστικής

Μάντσεστερ Σίτι – Μπρέντφορντ 1-2 (45+1′ Φόντεν / 16′, 90+8′ Τόνεϊ)
Λίβερπουλ – Σαουθάμπτον 3-1 (6′ Φιρμίνο, 21′, 42′ Νούνιες / 9′ Άνταμς)
Μπόρνμουθ – Έβερτον 3-0 (18′ Τάβερνιερ, 25′ Μουρ, 69′ Άντονι)
Γουέστ Χαμ – Λέστερ 0-2 (8′ Μάντισον, 78′ Μπαρνς)
Τότεναμ – Λιντς 4-3 (25′ Κέιν, 51′ Ντέιβις, 81′, 83′ Μπεντανκούρ / 10′ Σάμερβιλ, 43′, 76′ Ροντρίγκο)
Νότιγχαμ – Κρίσταλ Πάλας 1-0 (54′ Γκιμπς Γουάιτ)
Νιούκαστλ – Τσέλσι 1-0 (67′ Γουίλοκ)
Γουλβς – Άρσεναλ 0-2 (55′, 75′ Έντεγκααρντ)
Μπράιτον – Άστον Βίλα 1-2 (1′ Μακ Άλιστερ / 20′ πέν., 54′ Ινγκς)
Φούλαμ – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 1-21 (61′ Τζέιμς / 14′ Έρικσεν, 90+3′ Γκαρνάτσο).