Εθνική Νέων: Ήττα από την Ουκρανία
20/11/2022 16:15

Σε σημερινό αγώνα της προκριματικής φάσης του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Κ-19, η Εθνική μας ομάδα Νέων ηττήθηκε με 4-1 από την Ουκρανία.

Ο αγώνας έγινε στη Σουηδία και το γκολ της Εθνικής μας πέτυχε στο 20ο λεπτό ο Ανδρέας Σάββα. Οι Ουκρανοί άνοιξαν το σκορ με πέναλτι στο 10ο λεπτό, ισοφάρισε ο Σάββα στο 20ο λεπτό, αποτέλεσμα στο πρώτο ημίχρονο.

Στο 67′, 69′ και 79΄ η Ουκρανία σκόραρε τρία τέρματα και έφτασε στο νικηφόρο 4-1 που της εξασφάλισε και την πρόκριση στον Elite Round.

Η Κύπρος αγωνίστηκε με τους: Στυλιανίδη, Ζήνωνος (71′ Κυριακίδης), Φενερίδη (63′ Τζιαμά), Ευαγγέλου, Καϊάφα, Βενιζέλου, Ασημένο (71′ Ντέλιφερ), Βρόντη, Τσουτσούκη (71′ Αθανασίου), Στ. Γεωργίου (75′ Σπυριδάκης), Σάββα.

Η 3η αγωνιστική που τα αποτελέσματα της θα καθορίσουν και την τελική κατάταξη στον 3ο όμιλο, θα διεξαχθεί την Τετάρτη 23 Νοεμβρίου και περιλαμβάνει τις αναμετρήσεις Κόσοβο – Κύπρος και Σουηδία – Ουκρανία.