22/11/2022 23:50

Η Ρεάλ Μαδρίτης είχε τον έλεγχο από τα πρώτα λεπτά του ματς στο Fonteta κι εν τέλει επικράτησε της Βαλένθια με 73-80.

Η Ρεάλ Μαδρίτης βρήκε ρυθμό στην επίθεση στην πρώτη περίοδο του ματς με τη Βαλένθια, προηγήθηκε νωρίς-νωρίς με διψήφια διαφορά πόντων (11-21, 6′) και έκλεισε το δεκάλεπτο στο 19-31, σουτάροντας με 83% στο δίποντο (10/12), κατεβάζοντας 4 επιθετικά ριμπάουντ και έχοντας ως σημείο αναφοράς στην επίθεση τους Μούσα και Κορνελί που σημείωσαν από 10 πόντους έκαστος.UnmuteRemaining Time -0:00 Fullscreen

Στη συνέχεια ο Φαμπιάν Κοζέρ σκόραρε για το +16 (21-37), η Βαλένθια απάντησε με σερί 6-0 όμως οι Μαδριλένοι άντεξαν στην πίεση και πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 31-41, παίρνοντας δεύτερες ευκαιρίες από τα επιθετικά ριμπάουντ κόντρα στη Βαλένθια που σούταρε μόλις 2/10 τρίποντα. Ακολούθως η «Βασίλισσα» προηγήθηκε 40-56 ενώ η Βαλένθια βρήκε λύσεις με το μακρινό σουτ των Χάρπερ και Ράντεμπο για το 46-59 στο 30′.

Οι γηπεδούχοι άρχισαν την τέταρτη περίοδο με επιμέρους σκορ 7-2 για το 53-61 υποχρεώνοντας τον Τσους Ματέο να καλέσει timeout. Ο Κλαβέρ με 2/2 βολές μείωσε σε 63-68 στο 37′ ενώ τα back-to-back τρίποντα των Χάρπερ και Βαν Ρόσομ έκαναν το 71-74 στα τελευταία 63″! Παρ’ όλα αυτά η Ρεάλ είχε καλύτερες επιλογές στο φινάλε, με τον Μούσα να διαμορφώνει το 71-78, κλειδώνοντας ουσιαστικά τη νίκη για τους φιλοξενούμενους που επικράτησαν με 73-80.

Τα δεκάλεπτα: 19-31, 31-41, 46-59, 73-80.