Ευρωλίγκα: Αλύγιστη η Φενέρ, πέρασε… αέρα από το Μιλάνο!
24/11/2022 23:51

Η Φενέρμπαχτσε πέρασε από την έδρα της Ολίμπια Μιλάνο με 82-72 για την 10η αγωνιστική της Ευρωλίγκας και συνέχισε απτόητη την πορείας της στην κορυφή

Ερωτήματα αντιμετώπισε μόνο στο πρώτο ημίχρονο η Φενέρμπαχτσε, όμως στο δεύτερο μέρος και ειδικότερα στην τρίτη περίοδο ήταν άκρως αποτελεσματική αμυντικά και επιθετικά, επικρατώντας της Ολίμπια Μιλάνο 82-72 για την 10η αγωνιστική της Ευρωλίγκας. Έτσι, το σύνολο του Έτορε Μεσίνα γνώρισε την πέμπτη συνεχόμενη ήττα στη διοργάνωση.

Για τους νικητές ξεχώρισε ο Νάιτζελ Χέις-Ντέιβις με 22 πόντους και 5 ριμπάουντ. Ακολούθησε ο Μάρκο Γκούντουριτς με 11 πόντους, 6 ασίστ και 6 ριμπάουντ. Ο Νικ Καλάθης μέτρησε 9 πόντους και 6 ασίστ. Άλλους 9 πόντους πρόσθεσε ο Τζόναθαν Μότλεϊ

Από την άλλη μεριά, ο Ναζ Μήτρου-Λονγκ με 18 πόντους και 4 ασίστ ηγήθηκε για τους γηπεδούχουτς. Ο Ντέβον Χολ είχε 16 πόντους και 15 ακόμα μέτρησε ο Λουβαβού-Καμπαρό.

Το ματς

Στην πρώτη περίοδο το Μιλάνο γνώριζε πως θα αγωνιζόταν σε ένα κρίσιμο παιχνίδι ενόψει της συνέχειας, καθώς με τέσσερις συνεχόμενες ήττες στη διοργάνωση είχε στις πλάτες του αρκετή πίεση. Ο Λουβαβού Καμπαρό έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους (11-5) νωρίς. Οι Λομβαρδοί συνέχισαν στο ίδιο τέμπο και με τρίποντο του Μήτρου-Λονγκ η διαφορά ανέβηκε στο +9 (21-12).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η απόσταση έφτασε σε διψήφιο επίπεδο (35-19) με τρίποντο του Νίκολο Μέλι στα μισά της περιόδου. Από εκεί και πέρα, η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη με σερί 11-0 (35-30) με τρία τρίποντα, πλησίασαν στην αναμέτρηση. Το buzzer beater ημιχρόνου του Σκότι Γουίλμπεκιν για το 37-33 προδίκαζε ένα απίθανο ματς.

Στην επανέναρξη η Φενέρμπαχτσε ξεκίνησε δυναμικά με 5-0 προεξάρχοντος του Νικ Καλάθη (37-37) και σταδιακά πήρε τα ηνία του αγώνα. Ο Μάρκο Γκούντουριτς έδωσε στους φιλοξενούμενους μία καταλυτική διαφορά (46-53), η οποία διατηρήθηκε μέχρι το τέλος της περιόδου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο όλα είχαν πάρει τον δρόμο τους και με σωστή αντιμετώπιση των καταστάσεων, η Φενέρ πήρε το ροζ φύλλο του αγώνα στις αποσκευές της, επικρατώντας 82-72 στο Μιλάνο.

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 37-32, 48-58, 72-82