ΟΠΑΠ Basket League: Kαρέ νικών η ΕΘΑ
26/11/2022 18:23

Στην τέταρτη φετινή της νίκη έφθασε σήμερα η ΕΘΑ, η οποία κέρδισε στο «Τ. Παπαδόπουλος-Ελευθερία» την Ένωση Νέων Παραλιμνίου με 103-87.

Στο παιχνίδι που ήταν για την 7η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League, κορυφαίος για τη νικήτρια ομάδα ήταν ο Curry που σημείωσε 37 πόντους (9/15 βολές, 8/11 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 6 ριμπάουντ).

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, η ομάδα της Έγκωμης δίνοντας συνέχεια στην καλή φετινή της πορεία, διατηρήθηκε στα ψηλά της βαθμολογίας, ενώ η ομάδα της Ένωσης, παραμένει σε απολογισμό μιας νίκης, στους επτά ως τώρα αγώνες που έχει δώσει.

Συνεχόμενο το προβάδισμα για τη γηπεδούχο ομάδα, που αρχικά είχε προηγηθεί με 6-0. Στη συνέχεια η ΕΘΑ απέκτησε προβάδισμα 10 πόντων (18-8) και παρά το ότι η Ένωση, βρήκε κάποιους πόντους στη συνέχεια, με το τέλος της 1ης περιόδου η ΕΘΑ προηγήθηκε με 23-17.

Στη 2η περίοδο, η ομάδα της Έκγωμης συνέχισε να έχει λύσεις στην εκτέλεση και έτσι, αύξανε σταδιακά την υπέρ της διαφορά, της οποίας το ύψος έφθασε και στο +17 (39-22 στο 16`) και λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου, η διαφορά έφθασε στους 21 πόντους (47-26) ενώ στο 20`, το σκορ πήγε στο 48-33.

Σταθερά διατήρησε το προβάδισμα κατά την 3η περίοδο η μετέπειτα νικήτρια ομάδα της ΕΘΑ. Παρά την προσπάθεια από πλευράς Ένωσης, για μείωση της διαφοράς, εν τούτοις η γηπεδούχος, ανέβασε τη διαφορά στους 19 πόντους, όταν προηγήθηκε με 59-40 στο 24`. Στο 27` η Ένωση μείωσε σε 67-55 αλλά στο 30`, η ΕΘΑ προηγήθηκε με 74-58.

Πάνω από τους 20 πόντους, ανέβηκε ξανά η διαφορά στις αρχές της 4ης περιόδου και έτσι, όσο περνούσε η χρόνος, τόσο πιο κοντά στην 4η φετινή της νίκη βρισκόταν η ΕΘΑ, η οποία στο 36` είχε προηγηθεί με 87-66. Λίγο πριν το τέλος, η επίθεση της ΕΘΑ ξεπέρασε τους 100 πόντους και τελικά η ομάδα της Έγκωμης, κέρδισε το παιχνίδι με 103-87.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-17, 48-33, 74-58, 103-87.

ΕΘΑ (Χρίστος Στυλιανίδης): Κωνσταντίνου 5 (1), Akec 14 (1), Curry 37 (4), Χριστοδουλίδης 2, Key 13 (1), Χριστοφίδης 2, Dixon 24 (3), Παναγιώτου 3 (1), Ορφανός 2, Νεοφύτου, Κυριακίδης 1, Μάτσης.

ΕΝΠ (Ζάκης Παπαδόπουλος): McKissik 21, Cook 21 (2), Σολομού 9, Kinard 15, Πυρίλλης 2, Χαραλάμπους 2, Alok 14 (1), Κωνσταντίνου 3 (1).