ΑΕΚ: Κιτρινοπράσινο… τρένο δίχως φρένα
27/11/2022 09:13

Το ντέρμπι κρίθηκε στις λεπτομέρειες και αυτές οι λεπτομέρειες ήταν υπέρ της, με την ομάδα του Όλτρα να συνεχίζει από εκεί που έμεινε πριν τη διακοπή…

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΓΑΒΡΙΗΛ (ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ ΑΛΗΘΕΙΑ / ΕΝΘΕΤΟ SUPER SPORT)

Το πρώτο χρονικό ντέρμπι του τριημέρου έληξε με μεγάλη νικήτρια την ΑΕΚ επί του Απόλλωνα στο «ΑΕΚ Αρένα», καθώς οι κιτρινοπράσινοι κέρδισαν με 1-0 και συνέχισαν την νικηφόρα πορεία στο πρωτάθλημα. Αυτό ήταν το τέταρτο συνεχόμενο νικηφόρο αποτέλεσμα για την ομάδα του Όλτρα που κάνει τη δικιά της αντεπίθεση προς την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Το ντέρμπι κρίθηκε στις λεπτομέρειες και αυτές οι λεπτομέρειες ήταν υπέρ της ΑΕΚ, με την ομάδα του Όλτρα να συνεχίζει από εκεί που έμεινε πριν τη διακοπή. Κτίζει σερί η ΑΕΚ και πλέον πάει στο Παραλίμνι με στόχο άλλη μια νίκη, έχοντας βέβαια τα βλέμματα στα ντέρμπι της Κυριακής και της Δευτέρας.

Καλύτερος ήταν ο Απόλλωνας στο πρώτο 20λεπτο, με την ΑΕΚ να παίρνει τα ηνία του αγώνα από το 35’ και να ελέγχει έως το τέλος του πρώτου μέρους. Ο Απόλλωνα απείλησε σοβαρά μόνο μία φορά με τον Πίττα, ενώ οι Λαρνακείς είχαν καλές προσπάθειες σε προσπάθειες των Άλτμαν και Ροσάλες (παραλίγο να στείλει την μπάλα στα δίχτυα με βοήθεια κόντρας πάνω στον Β. Γιοβάνοβιτς). Καθοριστικές ήταν οι επεμβάσεις των τερματοφυλάκων Πίριτς (στην προσπάθεια του Πίττα) και Α. Γιοβάνοβιτς.

Με το «καλημέρα» στην επανάληψη, η ΑΕΚ ευτύχησε να πάρει κεφάλι στο σκορ, χάρις σε γκολ του Πέρε Πονς με σουτ εκτός περιοχής. Μάλιστα, οι κιτρινοπράσινοι είχαν στο επόμενο 15λεπτο ευκαιρίες και για δεύτερο γκολ με Γκαρθία, Γκιούρτσο και Λόπες. Στη συνέχεια, αν και ανέβασε στροφές μετά ο Απόλλωνας, εντούτοις δεν κατάφερε να βρει το γκολ της ισοφάρισης.

Απείλησε με Πίττα και δύο φορές τον Νταμπό. Στα τελευταία στάδια του αγώνα, η ΑΕΚ είχε μια πολύ καλή ευκαιρία για να κάνει το 2-0 με τον Ροσάλες και ο Απόλλωνας στις καθυστερήσεις για να ισοφαρίσει με τον Ντιγκινί. Το σκορ δεν διαφοροποιήθηκε και η ΑΕΚ ήταν η νικήτρια του ντέρμπι.