Ο επιμένων… Νινγκά
27/11/2022 20:57

Την πρώτη της νίκη σε ντέρμπι πανηγύρισε η Ανόρθωση, αφού επικράτησε με 1-0 της ΑΕΛ στο Τσίρειο. Με τη νίκη αυτή η «Κυρία» ανέβηκε στην 6η θέση της βαθμολογίας. Από την άλλη, η ΑΕΛ γνώρισε τρίτη συνεχόμενη ήττα (μετά από Πάφο και ΑΕΚ) και παρέμεινε στην 9η θέση.

Το παιχνίδι ήταν δυνατό, με διάθεση και πάθος από τις δύο ομάδες, με λίγες όμως ευκαιρίες και από τις δύο πλευρές. Σε μία από αυτές, στο 44ο λεπτό, ο Νινγκά κατάφερε να σκοράρει και να βάλει την Ανόρθωση μπροστά στο σκορ λίγο πριν το ημίχρονο.

Η ΑΕΛ προσπάθησε να αντιδράσει στην επανάληψη, όμως δεν ήρθε το ζητούμενο. Στα τελευταία 15-20 λεπτά, η Ανόρθωση θα μπορούσε να είχε σημειώσει και δεύτερο γκολ, αφού έβρισκε ανοιχτή την άμυνα των φιλοξενούμενων.

Σκόρερ: 44′ Νινγκά

Κίτρινες: 87′ Μιραλάς / 7′ Αντωνίου, 47′ Χαρογιάν

ΑΕΛ (Μαρκόφσκι): Μούριελ, Φραντζής (87′ Παντελή), Τεϊσέιρα, Μπάστο, Μεντόγεβιτς (64′ Μιλινσεάνου), Κιάσα (64′ Μιραλάς), Μπεραχίνο, Μακρής (46′ Σις), Κατσανίκλιτς, Τσιμπόλα, Νεοφύτου (64′ Τζάλμα).

Ανόρθωση (Τ. Μουνιόθ): Κεραυνός, Μπαϊσίνιο, Αντωνιάδης, Αρτυματάς (70′ Χριστοφή), Κορέια (70′ Φερέιρα), Γουαρίς (60′ Ουάρντα), Αντωνίου (78′ Αμπαρτζουμιάν), Κίκο (60′ Χρυσοστόμου), Σάμπο, Νινγκά, Χαρογιάν.

10‘ Χωρίς φάση ακόμα στο παιχνίδι.

13‘ Κεφαλιά του Κιάσα, μετά από σέντρα του Φραντζή, η μπάλα έφυγε πάνω από την εστία του Κεραυνού.

16‘ Ευκαιρία για την Ανόρθωση, με καρφωτή κεφαλιά του Νινγκά από καλή θέση, όμως δεν βρήκε στόχο!

21‘ Κεφαλιά του Αντωνιάδη, μετά από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα έφυγε άουτ.

30‘ Σουτ του Νινγκά στην κλειστή γωνία του Μούριελ, ο οποίος έπεσε και έδιωξε σε κόρνερ.

40‘ Μετά τη φάση του Νινγκά, η ΑΕΛ προσπαθεί να ισορροπήσει το παιχνίδι και να επιτεθεί.

44′ ΓΚΟΛ για την Ανόρθωση! Η Ανόρθωση έφυγε γρήγορα στην αντεπίθεση, η μπάλα έφτασε στον Νινγκά που νίκησε τον Μούριελ με δυνατό πλασέ και άνοιξε το σκορ!

45‘ Τέσσερα λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

45+2‘ Ευκαιρία για την Ανόρθωση με τον Μηνά Αντωνίου να πλασάρει από κοντά, αλλά πλάγια θέση, η μπάλα φεύγει άουτ.

Ημίχρονο.

Ξεκίνησε το Β’ ημίχρονο.

47‘ Κίτρινη κάρτα στον Χαρογιάν.

51‘ Γύρισμα του Σις, η μπάλα φεύγει πάνω από την εστία.

64‘ Δοκάρι για την ΑΕΛ! Ο Μιραλάς από το ύψος του πέναλτι, έπιασε δυνατό σουτ, όμως η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και έφυγε άουτ!

66‘ Ευκαιρία για την ΑΕΛ! Σουτ από τον Τσιμπόλα, απόκρουση από τον Κεραυνό!

78‘ Τεράστια ευκαιρία για την Ανόρθωση! Ο Χρυσοστόμου κινήθηκε κάθετα, πήρε την μπάλα, έκανε το σουτ, όμως έφυγε άουτ!

81‘ Νέα ευκαιρία για την Ανόρθωση, με τον Νινγκά να πιάνει πλασέ, μετά από σέντρα του Αμπαρτζουμιάν, όμως η μπάλα έφυγε πάνω από την εστία του Μούριελ.