ΑΠΟΕΛ: Το πήρε κι αυτό με τη… γνωστή συνταγή
28/11/2022 08:29

Για άλλη μια φορά στο φετινό πρωτάθλημα η ομάδα του Βλάνταν Μιλόγεβιτς κράτησε απαραβίαστη την εστία της…

ΜΑΡΙΟΣ ΧΑΤΖΗΣΤΥΛΛΗΣ (ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ ΑΛΗΘΕΙΑ / ΕΝΘΕΤΟ SUPER SPORT)

Μόνο στα… χαρτιά ήταν ντέρμπι το χθεσινό στο ΓΣΠ! Ο ΑΠΟΕΛ για τρίτο συνεχές «αιώνιο» έριξε τέσσερα γκολ στην Ομόνοια (προερχόταν από δύο σερί 4-2 από την προηγούμενη σεζόν) και για άλλη μια φορά στο φετινό πρωτάθλημα κράτησε απαραβίαστη την εστία του, συντρίβοντας τους πράσινους με 4-0!

Ένα αποτέλεσμα που θα μπορούσε να ήταν ακόμα χειρότερο για το «τριφύλλι» αν οι γαλαζοκίτρινοι δεν έριχναν ταχύτητα μετά το 3-0, παίζοντας στο μεταξύ με παίκτη παραπάνω από το 23ο λεπτό. Θα μπορούσε όμως να ήταν και καλύτερο αν ο Λανγκ στη συγκεκριμένη φάση το… σκεφτόταν λίγο καλύτερα και δεν ανέτρεπε ως τελευταίος παίκτης τον Κβιλιτάια, κάτι που εν τέλει η ομάδα του το πλήρωσε πολύ ακριβά.

Καθοριστική ήταν η συμβολή του VAR στη φάση του πρώτου γκολ του ΑΠΟΕΛ, λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, καθώς μέτρησε το τέρμα του Ντβάλι, αφού οριακά δεν υπήρξε οφσάιντ. Αν η Ομόνοια σε εκείνο το σημείο απέφευγε το τέρμα και άντεχε να βγάλει το ημίχρονο στο 0-0, ίσως τα πράγματα να ήταν διαφορετικά για αυτή στην επανάληψη.

Εκεί όπου με το αριθμητικό μειονέκτημα οι πράσινοι δεν μπόρεσαν να κάνουν πολλά κόντρα στην καλύτερη άμυνα του πρωταθλήματος. Από τη στιγμή δε που ήρθε σχετικά νωρίς (60’) και το δεύτερο γκολ, όλα είχαν πάρει τον δρόμο τους. Το σύνολο του Μιλόγεβιτς πέτυχε άλλα δύο γκολ με τους Μαρκίνιος (68΄) και Εφραίμ (90΄), ενώ ενδιάμεσα είχε και δοκάρι ο Βιγιαφάνιες (77΄).