Σταρκς, άμυνα και τρίποντα «καθάρισαν» την ΑΕΚ
28/11/2022 18:19

Με τους Σταρκς και Γιαννόπουλο να παίρνουν «φωτιά» στο δεύτερο ημίχρονο, ο Κολοσσός μέτρησε 7/9 τρίποντα στα τελευταία 15 λεπτά και κατάφερε να επιβληθεί της ΑΕΚ στη Ρόδο με 73-67.

Το ματς:

Μπορεί το παιχνίδι στην Ρόδο να μην διεκδικεί δάφνες θεάματος, αλλά ήταν ιδιαίτερα συναρπαστικό με μπόλικη δόση σασπένς. Ο Κολοσσός πέταγε… φωτιές μετά το πρώτο πεντάλεπτο του δευτέρου ημιχρόνου και δεν άφησε την ΑΕΚ να ελέγξει το ματς όπως το έκανε στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Τι Τζέι Σταρκς (25π., 6ασ.) «όπλισε» στην τελευταία περίοδο ενώ ο Χάρης Γιαννόπουλος (17π., 10ριμπ.) είχε δώσει το σύνθημα για το ξέσπασμα των γηπεδούχων από το 3ο δεκάλεπτο.

Είναι χαρακτηριστικό ότι οι γηπεδούχοι είχαν μόλις 1/12 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο, συνέχισε με 1/16 και έκτοτε μέτρησαν 7/9 έως το τέλος του ματς. Αυτό ήταν και το κλειδί για να πάρουν τα ηνία στο ματς απέναντι στην ΑΕΚ που ήταν εξίσου άστοχη στα τρίποντα (7/23) όπως επίσης και στις βολές (20/29). Ο Φρέιζερ είχε 15 πόντους και 5 ασίστ, έβαλε κάποια μεγάλα σουτ ωστόσο δεν μπόρεσε να αποτρέψει την 2η ήττα της ομάδας του στην φετινή Basket League.

Σίγουρα δεν ήταν και το πιο ποιοτικό παιχνίδι. Σε καμία περίπτωση. Εκατέρωθεν αστοχία και -σε γενικές γραμμές- κακό μπάσκετ και από τις δύο ομάδες. Παρόλα αυτά η ΑΕΚ μπόρεσε να κρατήσει τα ηνία στο σκορ και να διατηρήσει το προβάδισμα καθ’ όλη τη διάρκεια της πρώτης περιόδου. Ένα διάστημα όπου ο Κολοσσός είχε μόλις 5/17 εντός παιδιάς, εκ των οποίων μόλις 1/10 τρίποντα! Την ίδια ώρα η ΑΕΚ είχε 4/12 σουτ αλλά είχε κλείσει την 1η περίοδο στο +5 (15-20).

Όχι ότι άλλαξε… δραματικά το σκηνικό του ματς στο δεύτερο δεκάλεπτου. Ο Γιάνις Στρέλνιεκς προσπάθησε από πλευράς ΑΕΚ ενώ ο Σταρκς ανέβαζε την απόδοσή του για λογαριασμό του Κολοσσού. Ουσιαστικά η 2η περίοδος στηρίχθηκε σε δύο διαστήματα. Αρχικά η ΑΕΚ με ένα 6-0 μετέτρεψε το 26-26 σε 32-26 και στη συνέχεια οι Ροδίτες πραγματοποίησαν επιμέρους 7-1 για το 33-33 του ημιχρόνου. Πάντως η εικόνα ήταν ίδια. Ο μεν Κολοσσός έκλεισε το πρώτο μισό του ματς με 12/34 σουτ ενώ η ΑΕΚ είχε 8/26 παίρνοντας πόντο από τη γραμμή των 4.5 μέτρων με 13/16 βολές.

Στο δεύτερο ημίχρονο εκείνος που ανέλαβε δράση για λογαριασμό του Κολοσσού ήταν ο Χάρης Γιαννόπουλος. Ο έμπειρος διεθνής φόργουορντ «ζεστάθηκε» στην επίθεση της ομάδας του και σημειώνοντας 11 από τους 16 πόντους της ομάδας του στην 3η περίοδο την βοήθησε να προηγηθεί με 49-46 λίγο πριν από το τέλος του δεκαλέπτου (49-48). Συγκεκριμένα είχε 4/7 σουτ σε αυτό το διάστημα και σε συνδυασμό με τα αλλεπάλληλα λάθη της Ένωσης, οι γηπεδούχοι μπήκαν σε θέση οδηγού. Από τη στιγμή που είχαν το μομέντουμ φρόντισαν να το εκμεταλλευτούν και στην τελευταία περίοδο του ματς.

Για πρώτη φορά κατάφεραν να προηγηθούν με +4 πόντους (52-48 στο 31′ και 57-53 στο 32′) ενώ στη συνέχεια ο Τι Τζέι Σταρκς είχε πάρει την σκυτάλη από τον Χάρη Γιαννόπουλο και με συνεχόμενα τρίποντα έδωσε στον Κολοσσό και αέρα 6 πόντων (60-54 στο 33′ και 63-57 στο 34′). Αν και η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου είχε το momentum στο ματς, η ΑΕΚ δεν τα… παράτησε. Στο 36′ είχε μειώσει στον πόντο (63-62) ενώ ο Φρέιζερ με 2/2 τρίποντα ισοφάρισε σε 65-65. Και πάλι. Ο Κολοσσός με σερί 5-0 των Σταρκς και Κόφεϊ προηγήθηκε με 71-65 στο 1:28 πριν από το τέλος του ματς. Αυτή έμελλε να ήταν και χαριστική βολή για την 2η ήττα της ΑΕΚ στην φετινή Basket League.

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 33-33, 49-48, 73-67.