Ολυμπιακός-Νέα Σαλαμίνα 0-2: Τον βύθισε και βλέπει εξάδα
28/11/2022 20:54

Πολύ σημαντική νίκη που όχι μόνο την απομακρύνει από την επικίνδυνη ζώνη αλλά της επιτρέπει να βλέπει ακόμη και εξάδα πανηγύρισε η Νέα Σαλαμίνα σε βάρος του Ολυμπιακού στο ΓΣΠ (2-0) και τον κράτησε στον βυθό της βαθμολογίας.

Το πρώτο ημίχρονο κύλησε στην μετριότητα, με μία καλή ευκαιρία για κάθε ομάδα με τη διαφορά ότι η Νέα Σαλαμίνα κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Ντορεγκαράι. Ο επιθετικός των «ερυθρόλευκων» μετά από εκτέλεση κόρνερ με κεφαλιά σημάδεψε το δοκάρι και στη συνέχεια έπιασε το ριμπάουντ και με κοντινό πλασέ σκόραρε. Για τον Ολυμπιακό η καλύτερη στιγμή ήταν στο 27ο λεπτό, όταν ο Κα έφυγε στην αντεπίθεση και έδωσε την μπάλα στον Άδωνη, ο οποίος έκανε αδύναμο πλασέ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός ανέβηκε και πίεση για το γκολ της ισοφάρισης, όμως η Νέα Σαλαμίνα διαφύλαξε ως κόρη οφθαλμού το υπέρ της αποτέλεσμα, ενώ πέτυχε και δεύτερο γκολ λίγο πριν το φινάλε του αγώνα με τον Κλίμοβιτς (88’) και πανηγύρισε μια σπουδαία νίκη.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Ολυμπιακός (Μάκης Σεργίδης): Μόλ, Μπάρντι, Μουκτάρης, Μάρκοβιτς, Γκεριέ, Κυριάκου, Κα, Δόσης, Πεχλιβάνης, Χέντρικς, Νάνι.

Νέα Σαλαμίνα (Σάββας Πουρσαϊτίδης): Μελίσσας, Σεργίου, Άδωνη, Τσίκο, Ντιακιτέ, Μάντζεκ, Φράγκος, Οφόρι, Φελίπε, Ντορεγκαράι, Τιάγκο.
Σκόρερ: 44′ Ντορεγκαράι, 88′ Κλίμοβιτς
Κίτρινες: Σεργίδης / Ντορεγκαράι, Ντιακιτέ, Τιάγκο.

ΤΟ LIVE ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ

1′ Σέντρα στον αγώνα.

5′ Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά.

14΄ Καμία αξιόλογη φάση μέχρι στιγμής.

16′ Μακρινό σουτ του Άδωνη, στα χέρια του Μελίσσα η μπάλα.

17′ Κεφαλιά του Ντορεγκαράι, έξω η μπάλα.

20′ Χωρίς κάποια κλασική ευκαιρία.

27′ Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό, με τον Κα να φεύγει στην αντεπίθεση, να δίνε στον Άδωνη που δεν έκανε καλό πλασέ.

40′ Κεφαλιά του Τσίκο, ψηλά έξω.

44′ ΓΚΟΛ ο Ολυμπιακός. Σκόρερ ο Ντορεγκαράι, ο οποίος πρώτα μετά από κόρνερ με κεφαλιά σημάδεψε το δοκάρι και στη συνέχεια έπιασε το ριμπάουντ και με κοντινό πλασέ σκόραρε.

45+2′ Τέλος ημιχρόνου.

49′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Ατομική προσπάθεια του Ψύχα, πέρασε από τρεις παίκτες και έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε σε σώματα και στρώθηκε στον Χέντρικς που πλάσαρε αλλά ο Μελίσσας απέκρουσε.

77′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ψύχα, ψηλά έξω.

82′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Ο Ντεσιρέ από το ύψος της μικρής περιοχής έστειλε την μπάλα ψηλά έξω!

88′ ΓΚΟΛ η Νέα Σαλαμίνα με σκόρερ τον Κλίμοβιτς.