ΑΕΛ: Φιλική ήττα από τον ΠΑΟΚ
01/12/2022 20:20

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 3-0 της ΑΕΛ σε φιλικό που έγινε στο Τσίρειο. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης βρίσκεται στο νησί μας για μίνι προετοιμασία καθώς το Ελληνικό πρωτάθλημα διακόπηκε λόγω Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Στο πρώτο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος από την ΑΕΛ και κατάφερε να προηγηθεί με 2-0. Στο 10ο λεπτό ο Σάστρε έκανε το παράλληλο γύρισμα στην περιοχή της ΑΕΛ και ο Αουγκούστο με κοντινή προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0, ενώ στο 21′ η ΑΕΛ είχε δοκάρι με τον Μπεραχίνο. Στο 32′ ο Νάρεϊ έκανε την σέντρα και ο Ολιβέιρα με κεφαλιά έκανε το 2-0, που ήταν και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι πολλές αλλαγές έριξαν τον ρυθμό και η μοναδική φάση που έγινε στο παιχνίδι, ήταν το γκολ του Μπίσεσβαρ στο 73ο λεπτό. Ο πρώην παίκτης του Απόλλωνα έφυγε στην πλάτη της άμυνας της ΑΕΛ και με ψηλοκρεμαστό πλασέ νίκησε τον Κυριάκου για το τελικό 3-0.

Θυμηθείτε την εξέλιξη του αγώνα:

1′ Στη σέντρα ο ΠΑΟΚ. Έναρξη αγώνα.

Ευκαιρία για ΠΑΟΚ. Νέα καλή προσπάθεια του ΠΑΟΚ με τον Κωνσταντέλλια να κάνει το σουτ από πλάγια και τον Ολιβέιρα να διώχνει δύσκολα με τα πόδια.

10΄ ΓΚΟΛ για ΠΑΟΚ! Ο Σάστρε έκανε ωραία προσπάθεια και σέντρα από δεξιά με τον Αουγκούστο να στέλνει ανενόχλητος τη μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα.

22′ Ευκαιρία για ΑΕΛ. Πρώτη μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΛ με τον Μπεραχίνο να κάνει την προσπάθεια και να στέλνει τη μπάλα στο δοκάρι του Κοτάρσκι.

32΄ ΓΚΟΛ για ΠΑΟΚ! Ο Νάρεϊ από δεξιά έκανε ωραία σέντρα και ο Ολιβέιρα με κεφαλιά νίκησε τον Ολιβέιρα της ΑΕΛ κάνοντας το 0-2.

44‘ Ο Ανδρέου παίρνει τη θέση του Κατσάνικλιτς.

Τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Οι Κυριάκου, Φραντζής, Μπιλοβάρ, Παντελή, Νεοφύτου, Ανδρέου, Συλβέστρου, Τσέποβιτς, Μιλιντσεάνου, Ιωάννου και Ζαχαρίου ξεκινάνε για την ΑΕΛ στο δεύτερο ημίχρονο.

Για τον ΠΑΟΚ ξεκινάνε στο δεύτερο ημίχρονο οι:  Ζίβκοβιτς, Τσαούσης, Βιεϊρίνια, Κάργας, Νάσμπεργκ, Σβαμπ, Φ. Σοάρες, Μπίσεσβαρ, Μουργκ, Αντρέ Ρικάρντο και Μπράντον Τόμας.

55‘ Χωρίς φάσεις το πρώτο δεκάλεπτο του Β’ μέρους.

67‘ Πιο αργός ο ρυθμός του αγώνα στο δεύτερο ημίχρονο χωρίς ουσιαστικά να έχουμε δει κάποια φάση στο παιχνίδι

73′ ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ! Ο Μπίσεσβαρ φεύγει από κανονική θέση, πλασάρει εξαιρετικά και κάνει το 3-0 για τον δικέφαλο.

Τέλος του φιλικού.

ΑΕΛ (Γιανέφσκι): Ολιβέιρα (46′ Κυριάκου), Τεσέιρα (46′ Φραντζής), Μπάστο (46′ Μπιλοβάρ), Σάντος (46′ Παντελή), Τζάλμα (46′ Νεοφύτου), Νταβόρ (46′ Συλβέστρου), Παπαφώτης (46′ Τσέποβιτς), Κοντινέλα (46′ Μιλιντσεάνου), Κατσάνικλιτς (44′ Ανδρέου), Μπεραχίνο (46′ Ιωάννου), Σις (46′ Ζαχαρίου).

ΠΑΟΚ (Λουτσέσκου): Κοτάρσκι (46′ Ζίβκοβιτς), Σάστρε (46′ Τσαούσης), Ίνγκασον (46′ Βιεϊρίνια), Κουλιεράκης (46′ Κάργας), Ράφα (46′ Νάσμπεργκ), Σβαμπ (67′ Κούρτιτς), Αουγκούστο (46′ Σοάρες), Ελ Καντουρί (46′ Μπίσεσβαρ), Νάρει (46′ Μουργκ), Κωνσταντέλιας (46′ Ρικάρντο), Ολιβέιρα (46΄Τόμας).