ΟΠΑΠ Basket League: Άνετη νίκη για την ΑΕΛ
02/12/2022 22:02

Η Payabl ΕΚΑ ΑΕΛ ήταν η νικήτρια ομάδα στο παιχνίδι κόντρα του Αχιλλέα Καϊμακλίου, επιστρέφοντας και πάλι στις νίκες. Η ομάδα της Λεμεσού επικράτησε με 94-64, με κορυφαίο παίκτη τον Brandon Averette πετυχαίνοντας 25 πόντους, 3 τρίποντα και 5 ασίστ.

Η ΑΕΛ ήταν η ομάδα που μπήκε δυναμικά στο παρκέ, ξεκινώντας τον αγώνα με 9 σερί πόντους στο πρώτο τετράλεπτο. Ο Αχιλλέας δεν άφησε τη διαφορά να μεγαλώσει μειώνοντας σε 9-7 στο 5’, όμως οι γηπεδούχοι ανέβασαν ξανά τη διαφορά με 20-12 στο 8’, με τρίποντο του Douglas και το δεκάλεπτο έληξε στο 22-15.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γαλαζοκίτρινοι συνέχισαν με την καλή τους εμφάνιση, με τον Averette να ευστοχεί σε δύο βολές στο 15’ για το 28-17. Με το τρίποντο του Henry στο 17’ η ομάδα του Καϊμακλίου μείωσε στο -10 (32-22), με το ημίχρονο να κλείνει με 39-27.

Σκοράροντας πρώτοι οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο, μειώνοντας σε 39-29, με το τρίποντο του Buchanan στο 23’ η ομάδα της Λεμεσού ανέβασε τη διαφορά στο +15 (46-31), ενώ με βολές του ίδιου παίκτη η διαφορά ξεπέρασε το +20 στο 16’ με 56-35. Η τρίτη περίοδος έληξε στο 65-41, ενώ στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν άλλαξε το σκηνικό, Αχιλλέα να μην μπορεί να αλλάξει το σκορ και την ΑΕΛ να διατηρεί τον έλεγχο του παιχνιδιού, επικρατώντας με 94-64.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-15, 39-27, 65-41, 94-64

Payabl EKA ΑΕΛ (Μάρκος Ασωνίτης): Averette 25 (3), Buchana 21 (2), Εύζωνας 2, Pigram 4, Γεωργίου 18, Παναγίδης, Γρίβας 5 (1), Douglas (1), Οικονομίδης, Αντωνιάδης (2).

Αχιλλέας (Κυριάκος Γιαγκουλλής): Henry 19 (3), Ιερωνυμίδης 3, Χριστούδιας 2, Glasper 6 (1), Harrel 6, Simmons 12, Χειμώνας 5 (1), Γεωργακούδης, Σαχπαζίδης, Τρετιάκοβ 11 (1), Τσοχαραρίδης.