Πετόσφαιρα Ανδρών: «Κόλπο γκρόσο» της Δερύνειας στον ΑΠΟΕΛ, διπλό για Νέα Σαλαμίνα
02/12/2022 23:32

Σπουδαία νίκη πέτυχε η Αναγέννηση Δερύνειας το βράδυ της Παρασκευής 2 Δεκεμβρίου στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Ανδρών. Οι «πράσινοι» με τον «αέρα» του νέου τους τεχνικού Κυριάκου Καμπερίδη (στο ντεμπούτο του) πέτυχαν τρίτη συνεχή νίκη και ανέβηκαν στην 3η θέση κερδίζοντας με 0-3 σετ σε 89’. Ο ΑΠΟΕΛ δέχθηκε την 2η σερί ήττα του και δεν κατάφερε να ανέβει έστω προσωρινά στην κορυφή. Oι «γαλαζοκίτρινοι» τερμάτισαν στην 2η θέση στον Α’ Γύρο.

Ο αγώνας ήταν στο μεγαλύτερο μέρος ισορροπημένος με την Αναγέννηση να είναι πιο παθιασμένη και να φεύγει με το σπουδαίο διπλό.

Το πρώτο σετ ήταν ισορροπημένο με την Αναγέννηση στα τελικά στάδια να ξεφεύγει και να επικρατεί 23-25 σε 30’ και να προηγείται.

Παρόμοιο ήταν το σκηνικό και στο δεύτερο σετ με την ομάδα του Κυριάκου Καμπερίδη να δημιουργεί «μαξιλαράκι» τριών πόντων 20-23 και να κερδίζει 22-25 σε 31’ αυξάνοντας σε 0-2 σετ.

Στο τρίτο σετ δεν διαφοροποιήθηκε το σκηνικό με την Αναγέννηση να εξασφαλίζει διαφορά και να κερδίζει 19-25 σε 28’ καταντώντας τη σπουδαία νίκη με 0-3 σετ.

ΑΠΟΕΛ (Γ. ΜΕΛΚΑ): Eυσταθίου, Shlomin, Vanags, Χρυσοστόμου, Uuscari, Αποστόλου – Λίμπερο: Παντελή – Αλλαγές: Aντωνιάδης, Bερεής, Πέτρου.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡ. (Κ. ΚΑΜΠΕΡΙΔΗΣ): Antonic, Leontiev, Κυπριανού, Bramwell, Sinhaueski, Καραγιάννης – Λίμπερο 1:Παπαϊωάννου, Λίμπερο 2: Νurettin. –Αλλαγές: Στέκας.

Διαιτητές: Ισαάκ Φλουρής – Δημήτρης Κουκούνης

Κέρδισε και ανεβαίνει η Νέα Σαλαμίνα

Η Νέα Σαλαμίνα έφυγε με το διπλό από την αίθουσα «ΘΕΟΔΩΡΟΣ ΜΑΡΚΟΥ» στο Φρέναρος επικρατώντας στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Ολυμπιάς Φρ. με 0-3 σετ σε 77’. Οι «ερυθρόλευκοι» που βρίσκονται σε ανοδική πορεία ανέβηκαν στους 12 βαθμούς, ενώ η Ολυμπιάς έμεινε χωρίς νίκη και βαθμό στην 8η θέση.

Στο πρώτο σετ η Νέα Σαλαμίνα κέρδισε με 20-25 σε 24΄αφού προηγήθηκε 19-23 και εξασφάλισε το σετ. Η Νέα Σαλαμίνα ήταν ανώτερη και στο δεύτερο σετ. Η ομάδα του Κυριάκου Αδάμου αφού προηγήθηκε 16-21 πήρε το σετ με 18-25 σε 25’ και αύξησε σε 0-2 σετ.

Η Ολυμπιάς Φρ. ήταν πολύ ανταγωνιστική στο τρίτο σετ και θέλησε να μπει στο παιχνίδι. Η Νέα Σαλαμίνα είχε ελαφρύ προβάδισμα (08-06, 20-19, 21-20, 22-24) και κέρδισε την αξιόμαχη ομάδα του Παύλου Κωνσταντίνου με 22-25 σε 28’.

ΟΛΥΜΠΙΑΣ ΦΡΕΝΑΡΟΥΣ (Π. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ): Georgiev, Βασιλείου, Borisov, Αδάμου, Ερωτοκρίτου, Χαραλάμπους – Λίμπερο 1: Παύλου, Λίμπερο 2: Ζάκου – Αλλαγές: Θεοφάνους, Σάββα.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ (K. ΑΔΑΜΟΥ): Αndrade, Χατζηβασίλη, Vjatkins,Σαββίδης, Παφίτης, Thiel – Λίμπερο 1: Χαραλαμπίδης, Λίμπερο 2: Τουμπή.

Διαιτητές: Α. Κωνσταντινίδης – Κ. Κογιώνης