Πάφος FC – Ολυμπιακός 1-1: Τακτακαλίτικο «στοπ» στο «Στέλιος Κυριακίδης» (vids)
03/12/2022 20:52

Η Πάφος FC δεν κατάφερε να επιστρέψει στις νίκες μετά από το 2-2 με τον Άρη την προηγούμενη αγωνιστική στο «Αντώνης Παπαδόπουλος». Παραχώρησε ισοπαλία 1-1 στον Ολυμπιακό Λευκωσίας και μάλιστα στην έδρα της το «Στέλιος Κυριακίδης», όπου μέχρι σήμερα, μετρούσε μονάχα νίκες.

Ήταν ένα ανέλπιστο αποτέλεσμα, διότι δύσκολα μπορείς να εντοπίσεις κάποιους οι οποίοι πίστευαν ότι οι μαυροπράσινοι που είναι και η χειρότερη ομάδα στο πρωτάθλημα θα μπορούσαν να στερήσουν τη νίκη στην πρωτοπόρο και καλύτερη ομάδα του πρωταθλήματος (μαζί με τον Άρη).

Αν και θα άξιζε στην Πάφος FC να κερδίσει καθότι έχασε πολλές και κραυγαλέες ευκαιρίες, ο Ολυμπιακός αντιστάθηκε και από την αρχή έβαλε δύσκολα στην ομάδα της γενέτειρας Πόλης της Θεάς Αφροδίτης. Του βγήκε το Μάκη Σεργίδη το αμυντικό στιλ παιχνιδιού πάντως.

Πλέον η Πάφος FC που πήγε στους 31 πόντους, αισθάνεται για τα καλά την καυτή ανάσα του ΑΠΟΕΛ ο οποίος κέρδισε τη Νέα Σαλαμίνα και ανέβηκε στους 30 παραμένοντας 2ος. Επόμενο ματς για την Πάφος FC ο ΑΠΟΕΛ σε ένα ντέρμπι κορυφής στο «Στέλιος Κυριακίδης», ενώ ο Ολυμπιακός θα αντιμετωπίσει στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» την Ανόρθωση, στην πρεμιέρα του β’ γύρου. Οι μαυροπράσινοι έχουν εφτά πόντους, όσους και ο Ακρίτας Χλώρακας, αλλά ανέβηκαν στη 13η θέση μιας και στον α’ γύρο κέρδισαν την παφιακή ομάδα με 1-0.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ!

Πάφος FC (Χένινγκ Μπεργκ): Αντός, Ικοκό, Κβίντα, Μπάιριτς, Ζουνίνιο, Αμπντουραχίμι, Κανέ, Ντράγκομιρ, Σεμέδο, Τάνκοβιτς, Ζάιρο (72′ Bαλακάρι).

Ολυμπιακός (Μάκης Σεργίδης): Μολ, Δόσης, Λιασίδη, Μουκτάρη, Γκεριέ, Ψύχας (65′ Χριστοδούλου), Κορομά (75′ Ντεσιρέ), Νάνι, Πεχλιβάνης, Ιωάννου (87′ Χέντρικς), Μπάρτι.

Στάδιο: «Στέλιος Κυριακίδης».

Σκόρερ: 62′ Ζάιρο / 58′ Ψύχας.

Κίτρινες: 47′ Κβίντα / 48′ Πεχλιβάνης, 56′ Λιασίδης, 63′ Κορομά.

Αποβολές: -/-.

Διαιτητής: Μάριος Αντωνίου.

Βοηθοί: Μιχάλης Σωτηρίου (α’), Γιώργος Σάββα (β’), Θωμάς Χατζηβασιλείου (τέταρτος).

VAR – AVAR: Κωνσταντίνος Φωτίου, Μάριος Καλογήρου.

Παρατηρητής διαιτησίας: Γιώργος Νικολάου.

ΤΟ LIVE ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ!

1′ ΣΕΝΤΡΑ ΣΤΗΝ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗ!

8′ Εντυπωσιακή απόκρουση από τον Μολ σε μακρινή απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Τάνκοβιτς.

10′ Σουτ του Ζάιρο, η μπάλα κόντραρε στο πόδι του Μουκτάρη και έφυγε κόρνερ.

13′ Σουτ στην κίνηση από τον Τάνκοβιτς από πλάγια στην περιοχή, η μπάλα μόλις έξω.

11′ O Moλ απέκρουσε με τα πόδια το σουτ του Σεμέδο από πλάγια θέση.

14΄ Σουτ με υπερένταση από τον Ζάιρο, δεν βρήκε όπως θα ήθελε την μπάλα και αυτή κατέληξε στον Μολ.

22′ Σκόραρε ο Ζάιρο, αλλά ελέγθηκε η φάση μέσω VAR και αφότου το είδε και ο Μάριος Αντωνίου στο on field review, το ακύρωσε ορθώς, επειδή ο Τάνκοβιτς που επηρέασε τη φάση ήταν οφ σάιντ.

33′ Διατηρεί το μηδέν παθητικό ο Ολυμπιακός, αν και ο αγώνας είναι επιθετικός μονόλογος της Πάφου, η οποία όμως δεν είναι τόσο παραγωγική σε δημιουργία φάσεων όσο σε προηγούμενα παιχνίδια στην έδρα της.

41′ Μακρινό σουτ του Ντράγκομιρ, ο Μολ έπεσε στην αριστερή του γωνία και απέκρουσε.

45′ + 5 ΤΕΛΟΣ ΠΡΩΤΟΥ ΜΕΡΟΥΣ!

46′ ΕΝΑΡΞΗ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΜΕΡΟΥΣ!

46′ Χωρίς κάποια αλλαγή οι δύο ομάδες.

52′ Γυριστή κεφαλιά του Σεμέδο μετά από κόρνερ, η μπάλα έξω.

53′ Σέντρα του Ζουνίνιο από αριστερά, κεφαλιά του Τάνκοβιτς, η μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

58′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ! Ανοίγει το σκορ ο Ψύχας. Τραγικό λάθος του Ζουνίνιο ο οποίος προσπάθησε να γυρίσει στον Αντός αλλά δεν βρήκε καλά την μπάλα, ο Ψύχας έφυγε στην αντεπίθεση και με ψύχραιμο πλασέ την έστειλε στα δίχτυα.

62′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΦΟΣ FC! Ισοφαρίζει ο Ζάιρο. Ο Γκεριέ έκανε γύρισμα προς τα πίσω ο Βραζιλιάνος έπιασε… στον ύπνο την αντίπαλη άμυνα και αφού απέφυγε και τον Μολ πλάσαρε εύστοχα σε κενή εστία για το 1-1 πετυχαίνοντας το ένατο του τέρμα πρωτάθλημα.

75′ Ο Τάνκοβιτς προσπάθησε να σκοράρει από το κέντρο, αλλά ήταν άστοχος.

81′ Πήγε να σκοράρει με κεφαλιά η Πάφος με τον Κβίντα, απομακρύνθηκε η μπάλα στη γραμμή. Φώναζαν για γκολ οι παίκτες της Πάφου, αλλά η μπάλα δεν πέρασε τη γραμμή όπως φάνηκε από τα ριπλέι.

83′ Φωνές για πέναλτι από τους γηπεδούχους μετά από πέσιμο του Βαλακάρι στην περιοχή, καμία παράβαση.

83′ Ο Χριστοδούλου έφυγε στην κόντρα, αλλά το σουτ του ήταν άστοχο. Τελική προσπάθεια για τον Ολυμπιακό.

85′ Μακρινό σουτ του Κβίντα ο Μολ έδιωξε σε κόρνερ.

90′ Κεφαλιά του Βαλακάρι μετά από σέντρα του Σεμέδο, η μπάλα έφυγε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Μολ.

90′ + 7 ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ!