Επιστροφή στις νίκες για την ΑΕΚ
04/12/2022 21:59

Στις νίκες επέστρεψε η Πετρολίνα ΑΕΚ επικρατώντας εντός έδρας της ΕΘΑ με 82-59, στον αγώνα με τον οποίον ολοκληρώθηκε η 8η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League.

Αυτό είναι το πέμπτο ροζ φύλλο για το συγκρότημα της Λάρνακας, στον πάγκο του οποίου έκανε ντεμπούτο ο Χριστόφορος Λειβαδιώτης. Κορυφαίοι για τους νικητές οι Ανδρέας Χριστοδούλου (22 πόντους, 3 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 2 ασσίστ), Σωτήριος Μανωλόπουλος (16 πόντους, 4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ) και Brison Gresham (9 πόντους, 15 ριμπάουντ, 3 ασσίστ).

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, με την μεγαλύτερη διαφορά να παρατηρείται στο 7′ μετά το λέι απ του Ορφανού για την ΕΘΑ (15-19). Η Πετρολίνα ΑΕΚ πήρε προβάδισμα 24-23 με τη βολή του Snider μισό λεπτό πριν το τέλος της περιόδου, με τον λέι απ του Dixon να βάζει ξανά μπροστά την ΕΘΑ (24-25).

Η ομάδα της Έγκωμης μπήκε στο δεύτερο δεκάλεπτο με βολή του Curry και τρίποντο του ίδιου και ήταν μπροστά με πέντε πόντους (24-29). Ακολούθησε σερί δέκα πόντων για τους «κιτρινοπράσινους» που στο 14′ με το λέι απ του Χριστοδούλου ήταν μπροστά με 34-29, ενώ στο 17′ με τις δύο βολές του Tyus απέκτησαν διαφορά με διψήφιο αριθμό (42-31). Οι αποστάσεις έφθασαν μέχρι τους 16 πόντους (49-33) μετά τρίποντο του Μανωλόπουλου στο 19′. Μία βολή του Curry και ένα τρίποντο από τον Χριστοδουλίδη σχημάτισε το 49-37 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

H ομάδα της Λάρνακας κυριάρχησε στο τρίτο δεκάλεπτο, αυξάνοντας κατά 15 πόντους τη διαφορά πετυχαίνοντας 22 έναντι 7 των φιλοξενουμένων (71-44), ενώ σφράγισε τη νίκη στο τέταρτο δεκάλεπτο στο οποίο η ΕΘΑ μείωσε κατά τέσσερις πόντους, με το τελικό σκορ να είναι 82-59.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-25, 49-37, 71-44, 82-59

Πετρολίνα ΑΕΚ (Χριστόφορος Λειβαδιώτης): Snider 13 (2), Xριστοδούλου 22 (3), Tyus 10 (1), Mανωλόπουλος 16 (4), Gresham 9, Σιζόπουλος 12 (2), Γεωργίου, Στυλιανού, Κορωνίδης, Μαντοβάνης

ΕΘΑ (Χρίστος Στυλιανίδης): Κωνσταντίνου, Dixon 10 (1), Curry 18 (3), Key 12, Kυριακίδης 2, Χριστοφίδης, Akec 9, Παναγιώτου 1, Χριστοδουλίδης 3 (1), Ορφανός 2, Νεοφύτου 2, Μάτσης.