ΕΝΠ – Απόλλων 0-1: Τον… ανασήκωσε ο Ντιγκινί! (ΦΩΤΟΣ & BINTEO)
10/12/2022 20:58

Χωρίς να εντυπωσιάσει και χωρίς να επιβληθεί της αντιπάλου το στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα όπως αρμόζει σε ένα φαβορί, ο Απόλλωνας κατάφερε να επιστρέψει στις νίκες επικρατώντας με 1-0 της Ένωσης Νέων Παραλιμνίου στο «Τάσος Μάρκου» στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής.

Το γκολ των κυανόλευκων σημείωσε ο Νικολά Ντιγκινί, ο οποίος «ξεμπούκωσε» σχεδόν εφτά μήνες μετά και με το που επέστρεψε στο προβάδισμα, έβαλε και την ομάδα του ξανά στο δρόμο των επιτυχιών.

Η ΕΝΠ είχε ισοζυγισμένη κατοχή στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, ήταν καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο, αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει στις ευκαιρίες που είχε. Οι περσινοί πρωταθλητές είχαν την ουσία, σκόραραν στο 49’ και ακολούθως έκαναν άψογη διαχείριση.

Στους 22 πόντους πλέον ο Απόλλωνας που παραμένει στην 5η θέση και στο -11 από την κορυφή, αλλά και στο -9 από την τριάδα. Οι δε βυσσινί παραμένουν 12οι με 11 πόντους.

Για την 15η αγωνιστική, ο Απόλλων φιλοξενεί τη Δόξα την Πέμπτη (15/12, 19:00), ενώ η Ένωση Νέων Παραλιμνίου υποδέχεται την ΑΕΛ, την ίδια ημέρα και ώρα.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ!

ΕΝΠ (Μαρίνος Σατσιάς): Κόστιτς, Ντα Σίλβα, Εμάν, Γεφρέμοβιτς (81′ Ντρέκσα), Κοτσώνης, Λουσέρο, Ντιαβαρά, Μέιρα (80′ Μαυρουδής), Κωνσταντίνου, Βουτσένοβιτς (68′ Κατσιαρής / 89′ Κολωνίας), Βούκσεβιτς (68′ Λαμί).

Απόλλων (Κωνσταντίνος Μακρίδης): Α. Γιοβάνοβιτς, Μαυρίας, Ρομπέρζ, Β. Γιοβάνοβιτς, Αλεσαμί, Χαμάς (86′ Βα), Κολ, Σπόλιαριτς (67′ Ρέθιο), Πίττας (86′ Ζράντι), Ντιγκινί (83′ Ίλιεφ), Νταμπό (46′ Χέντι).

Σκόρερ: 49′ Ντιγκινί.

Κίτρινες: 55′ Εμάν / 36′ Πίττας, 51′ Ρομπέρζ, 53′ Β. Γιοβάνοβιτς.

Αποβολές: -/-.

Στάδιο: «Τάσος Μάρκου».

Διαιτητής: Δημήτρης Κουμή.

Βοηθοί: Πέτρος Πέτρου (α’), Γιώργος Χαραλάμπους (β’), Παναγιώτης Χατζηγεωργίου (τέταρτος).

VAR / AVAR: Μενέλαος Αντωνίου / Μιχάλης Σωτηρίου.

Παρατηρητής διαιτησίας: Κώστας Καπιτανής.

ΤΟ LIVE ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ!

1′ ΕΝΑΡΞΗ ΑΓΩΝΑ!

1′ Mετά από λάθος στην άμυνα του Απόλλωνα, Ο Βούκσεβιτς από το ύψος της περιοχής έστειλε την μπάλα μόλις έξω. Δόθηκε κόρνερ επειδή κόντραρε σε αντίπαλο και άλλαξε ελάχιστα πορεία.

4′ Εκτέλεση κόρνερ επικίνδυνα στο πρώτο δοκάρι από Ντιαβαρά, την τελευταία στιγμή απομάκρυνε η άμυνα του Απόλλωνα.

6′ Εκτός περιοχής σουτ του Μέιρα, κόντρα και πάλι κόρνερ.

11′ Μεγάλη ευκαιρία για την ΕΝΠ. Γρήγορη αντεπίθεση με τον Μέιρα που έδωσε στον Κωνσταντίνου που βρέθηκε απέναντι από τον Α. Γιοβάνοβιτς, αλλά ο τελευταίος έσωσε αποκρούοντας με τα πόδια.

16′ Σαφώς ανώτερη η ομάδα του Παραλιμνίου.

17′ Κάθετη πάσα του Νταμπό στον Πίττα, τον πρόλαβε ο Κόστιτς που βγήκε και απομάκρυνε σε πλάγιο με τα πόδια.

25′ Εκτός περιοχής συρτό σουτ του Αλεσάμι, άστοχο.

29′ Σουτ του Γεβρέμοβιτς από μακριά, έξω η μπάλα.

42′ Καλή χαμένη ευκαιρία για τον Απόλλωνα. Επικίνδυνο γύρισμα του Ντιγκινί, πέρασε παράλληλα.

44′ Σουτ του Ντιαβαρά, μπλόκαρε ο Γιοβάνοβιτς.

45′ ΤΕΛΟΣ ΠΡΩΤΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

Στατιστικά πρώτου μέρους

46′ ΕΝΑΡΞΗ Β’ ΜΕΡΟΥΣ!

49′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΠΟΛΛΩΝΑ! Σκόρερ ο Ντιγκινί… Μετά από εκτέλεση κόρνερ και κεφαλιά του Ρομπέρζ που κόπηκε στη γραμμή, η φάση συνεχίστηκε, έγινε σέντρα από τον Β. Γιοβάνοβιτς και ο Γάλλος στράικερ με κεφαλιά από κοντά άνοιξε το σκορ και πέτυχε το πρώτο του φετινό γκολ!

51′ Αδίκως ο Ρομπέρζ δέχθηκε κίτρινη.

57′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κολ, η μπάλα έξω έξω.

63′ Άστοχο σουτ από Ντα Σίλβα εκτός περιοχής.

66′ Σουτ του Κολ, αλλά ήταν σε ετοιμότητα ο Κόστιτς που μάζεψε.

75′ Χαμένη ευκαιρία από τον Απόλλωνα, με τον Πίττα να κάνει το σουτ, αλλά ο Κόστιτς απομάκρυνε με εντυπωσιακή απόκρουση

76′ Άστοχο σουτ από Χαμάς.

82′ Σουτ του Β. Γιοβάνοβιτς, απέκρουσε ο Κόστιτς.

90’ + 3 Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τον Απόλλωνα. Ο Βα βρέθηκε σε θέση βολής μετά από πάσα του Χέντι, δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίκτυα. Μάζεψε ο Κόστιτς.

90′ + 6 ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ!