Απόδραση για Ατρόμητο με Έρλινγκμαρκ
22/12/2022 20:43

Ο Ατρόμητος έφυγε νικητής από το Ηράκλειο για την 14η αγωνιστική της Super League. Οι Περιστεριώτες, αν και είχαν μόλις τρεις τελικές, επικράτησαν 1-0 του ΟΦΗ. Ο Έρλινγκμαρκ πέτυχε το νικητήριο γκολ στο 43ο λεπτό.

Ο ΟΦΗ, ο οποίος είχε τις περισσότερες ευκαιρίες, ένα δοκάρι και ένα ακυρωθέν γκολ, έμεινε στους 10 βαθμούς. Από την άλλη στους 18 ανέβηκε ο Ατρόμητος και είναι στο -5 από την εξάδα ξεκινώντας με ιδανικό τρόπο στον β’ γύρο.

ΟΦΗ – Ατρόμητος 0-1: Απόδραση από το Γεντί Κουλέ με ήρωα τον Έρλινγκμαρκ
Από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ο ΟΦΗ ήταν εκείνος που είχε την κατοχή της μπάλας και προσπαθούσε να πατήσει στην περιοχή του Ατρομήτου. Οι Κρητικοί απείλησαν στο 10′ με φαλτσαριστό σουτ του Ντίκο, το οποίο απέκρουσε ο Γιαννιώτης.

Η ομάδα του Νταμπράουσκας είχε επίσης κάποιες τελικές με τον Ντιουσέ, τον Πασαλίδη και τον Μεγιάδο. Κόντρα στη ροή του παιχνιδιού οι Περιστεριώτες προηγήθηκαν. Στο 43′ η μπάλα στρώθηκε εκτός περιοχής στον Έρλινγκμαρκ. Εκείνος σούταρε στην κίνηση και με εντυπωσιακό τρόπο έκανε το 1-0.

Ο ΟΦΗ μπήκε δυνατά και στο δεύτερο μέρος. Στο 51ο λεπτό βρήκε δίχτυα με προβολή του Βούρου, έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Τοράλ, ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε μέσω VAR. Στο 64′ οι Κρητικοί είχαν δοκάρι με σουτ του Ντίκο από τα αριστερά της περιοχής.

Οι γηπεδούχοι συνέχιζαν να έχουν την κατοχή και την υπεροχή. Ο Ατρόμητος συμπεριφερόταν σωστά αμυντικά και έτσι κατόρθωσε να φύγει με το τρίποντο από το Ηράκλειο.

ΟΦΗ: Μανδάς, Βούρος, Πασαλίδης (67′ Νέιρα), Διαμαντής, Λάρσον, Ντιουσέ (76′ Περέα), Μεγιάδο, Μαρινάκης, Τοράλ (84′ Ντουρμισάι, Μπιφουμά (46′ Γκερέρο), Ντίκο

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ: Γιαννιώτης, Ντε Μποκ, Kεσχρίντα, Χατζηισαΐας, Μαυρομμάτης (38′ Στρούγγης), Γκονζάλες, Έρλινγκμαρκ, Φριντζόνσον (76′ Οικονομίδης), Ρομπάιγ (71′ Κλωναρίδης), Ροτάριου (71′ Τζοβάρας), Τζαβίδας (77′ Κιάρτανσον).