Κακό βράδυ για τον Παναθηναϊκό στην Κωνσταντινούπολη…
23/12/2022 22:03

Κακό βράδυ για τον Παναθηναϊκό στην Κωνσταντινούπολη και ήττα από την Αναντολού Εφές (88-69) για τη 15η αγωνιστική της EuroLeague, μία εβδομάδα πριν από το κρίσιμο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ.

Το ματς ήταν εκ των πραγμάτων δύσκολο και απαιτητικό και το έργο του Παναθηναϊκού το βράδυ της Παρασκευής (23/12) έγινε ακόμη πιο δύσκολο από τη στιγμή που ο Γουίλ Κλάιμπερν ένιωθε… Θεός στη δεύτερη περίοδο. Η Αναντολού Εφές επικράτησε με 88-69 των πράσινων για τη 15η αγωνιστική της EuroLeague, με αποτέλεσμα το ντέρμπι της 30ης Δεκεμβρίου με τον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ να αποκτά χαρακτήρα ζωής ή θανάτου για την ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς όσον αφορά την οκτάδα και τα playoffs.

Στην τρίτη σερί ήττα και στο 6-9 έπεσε ο Παναθηναϊκός (4-3 εντός και 2-6 εκτός έδρας), που είδε τον Ντουέιν Μπέικον να μένει άποντος στο πρώτο μέρος, να ξεσπάει στην τρίτη περίοδο, αλλά να μην πετυχαίνει κάτι περισσότερο από το να κρατήσει τη διαφορά σε λογικά επίπεδα. Οι πράσινοι σούταραν άσχημα από την περιφέρεια και δεν είχαν πολλή δημιουργία, οι απουσίες των Παναγιώτη Καλαϊτζάκη, Λευτέρη Μποχωρίδη, Αρτούρας Γκουντάιτις ίσως έπαιξαν ρόλο στο ροτέισον, ενώ ο Μάριους Γκριγκόνις που γύρισε μετά από απουσία πολλών εβδομάδων, πήρε χρόνο συμμετοχής για να ανακτήσει το χαμένο έδαφος.

Στο 8-7 ανέβηκε η back-to-back πρωταθλήτρια Ευρώπης, Αναντολού Εφές (5-3 εντός και 2-5 εκτός έδρας), που είδε τον Βασίλιε Μίτσιτς να μπαίνει φουριόζος, τον Γουίλ Κλάιμπερν να τα βάζει όλα στη δεύτερη περίοδο και τους Εμπαγέ – Ντάνστον να τους υποστηρίζουν με καταπληκτικό τρόπο.

Ο αγώνας
Με τους Γουόλτερς, Γ. Καλαϊτζάκη, Μπέικον, Γουίλιαμς, Παπαγιάννη άνοιξε το ματς ο Παναθηναϊκός, που δεν είχε τρόπο για να φρενάρει τον Μίτσιτς, αλλά με τον ψηλό του να κάνει καλή δουλειά στο σκοράρισμα, έμειναν κοντά στο σκορ (11-10) μέχρι το πρώτο timeout. Ακολούθησε ένα 10-0 των γηπεδούχων, το οποίο έσπασε ο Μαντζούκας με τρίποντο για το 21-13 της περιόδου, στην οποία οι πράσινοι είχαν μόλις ένα μακρινό σουτ σε επτά εκτελεσμένα.

Με τον Κλάιμπερν on fire, η Εφές έχτισε προβάδισμα 16 πόντων (32-16) στα μέσα της δεύτερης και δεν κοίταξε πίσω. Ο Ράντονιτς είδε τον Γουίλιαμς να κρατάει μόνος του τον Παναθηναϊκό έως το ημίχρονο, έναν Παναθηναϊκό μπερδεμένο, που σούταρε άσχημα από την περιφέρεια (3/15), που δεν εκμεταλλευόταν τον Παπαγιάννη και δεν μπορούσε να σταματήσει τους κορυφαίους των γηπεδούχων. Όλα αυτά, με τον Μπέικον άποντο (0/3 δίποντα, 0/3 τρίποντα) σε 16:12.

Με τον Παπαγιάννη να κάνει αντιαθλητικό φάουλ και τον Εμπαγέ να βάζει τρίποντο, οι γηπεδούχοι κράτησαν τη διαφορά ψηλά (51-32) στο ξεκίνημα του β’ μέρους. Ο Μπέικον έβαλε 14 πόντους σε επτά λεπτά για να κρατήσει τους πράσινους στο ματς, χωρίς όμως η Αναντολού Εφές να τρομάξει. Ο Αταμάν δεν είχε άγχος, παρακολουθούσε χωρίς ήρεμος τον αγώνα να εξελίσσεται και το 67-48 της τρίτης περιόδου είχε κρίνει τον αγώνα.

Η τέταρτη είχε διαδικαστικό χαρακτήρα για όλους, πλην του Μπέικον. Ο Αμερικανός δεν έβλεπε αντίπαλο, συνέχισε να κάνει θραύση στο σκοράρισμα, έφτασε τους 20 στο 35′, όμως ο Ράντονιτς είχε καταλάβει ότι αυτό το ματς δεν γύριζε. Και δεν γύριζε για πολλούς λόγους, κυρίως όμως επειδή η Αναντολού Εφές είχε υπερβολικά πολύ ταλέντο για να μην απειληθεί. Ο Λι μείωσε στους 13 (79-66 στο 37′), γεγονός που “ενόχλησε” τους Τούρκους οι οποίοι απάντησαν με ένα γρήγορο 8-0 για να χαθούν στον ορίζοντα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-13, 42-26, 67-48, 88-69

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): Μπομπουά 11 (3/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ασίστ, 2 μπλοκ), Μπράιαντ 4, Γκαζί, Κλάιμπερν 23 (1/8 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 6/8 βολές, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Τέιλορ 4, Πλάις 3, Μίτσιτς 19 (3/5 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Εμπαγέ 11 (3), Ντάνστον 13 (6/7 δίποντα, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Ράντονιτς): Γουόλτερς 2 (1/6 δίποντα, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Λι 6 (1 τρίποντο, 7 ασίστ), Παπαγιάννης 9 (3/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Γουίλιαμς 13 (2), Γ. Καλαϊτζάκης, Μπέικον 20 (4/9 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Πονίτκα 4 (6 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Γκριγκόνις 9 (1/1 δίποντο, 2/5 τρίποντα, 2 ριμπάουντ), Μαντζούκας 6 (2)