Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Νότιγχαμ Φόρεστ 3-0: Καθάρισε από νωρίς και παραμένει στο κατόπι της τετράδας (ΒΙΝΤΕΟ)
27/12/2022 23:58

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ δε δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα απέναντι στη Νότιγχαμ Φόρεστ, καθώς επικράτησε στο Ολντ Τράφορντ με 3-0 με τους Ράσφορντ, Μαρσιάλ και Φρεντ να χρίζονται σκόρερ.

Η επιστροφή στην Premier League μετά τη διακοπή λόγω Μουντιάλ συνδυάστηκε με νίκη για τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, η οποία επικράτησε 3-0 της Νότιγχα Φόρεστ στο Ολντ Τράφορντ, παρουσία του ισχυρού άνδρα των φιλοξενούμενων και του Ολυμπιακού, Βαγγέλη Μαρινάκη.

Η ομάδα του Έρικ Τεν Χαχ καθάρισε από νωρίς, χάρη στα γκολ των Μάρκους Ράσφορντ στο 19′ και Αντονί Μαρσιάλ στο 22′, ενώ ο Φρεντ σφράγισε το τρίποντο στο 87ο λεπτό. Με αυτό το αποτέλεσμα οι κόκκινοι διάβολοι είναι στην πέμπτη θέση του βαθμολογικού πίνακα στο -1 από την Τότεναμ (οι Λονδρέζοι έχουν ματς παραπάνω) ενώ η Νότιγχαμ παραμένει στους 13 βαθμούς και τη 19η θέση.

Το ματς

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ μπήκε φουριόζα στο ματς και έφτασε κοντά στο να ανοίξει το σκορ στο 5′. Σε φάση διαρκείας στα καρέ του Χένεσι, ο Μαλάσια δοκίμασε ένα σουτ και ο Άγγλος κίπερ απομάκρυνε σε κόρνερ με τη συμβολή του δοκαριού.

Ό,τι δεν πέτυχε στο 5′ το έκανε το στο 19′. Ο Έρικσεν εκτέλεσε πανέξυπνα ένα κόρνερ από τα δεξιά και ο Ράσφορντ εντελώς αφύλακτος μέσα από την περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Τρία λεπτά μετά οι κόκκινοι διάβολοι πέτυχαν και δεύτερο γκολ. Οι παίκτες του Τεν Χαχ έφυγαν ταχύτατα στην αντεπίθεση, ο Ράσφορντ μοίρασε στον Μαρσιάλ μέσα στην περιοχή και αυτός έκανε ένα σουτ με τον Χένεσι να έχει άσχημη αντίδραση και να μην μπορεί να απομακρύνει την μπάλα.

Η Φόρεστ σκόραρε με τον Γέιτς στο 42ο λεπτό, έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Λόδι, όμως το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ μέσω VAR, καθώς ο Μπολί ήρθε σε επαφή με την μπάλα (μετά την κεφαλιά του Γέιτς), όντας εκτεθειμένος.

Στο δεύτερο μέρος η Νότιγχαμ μπήκε πιο δυνατά και προσπάθησε να μπει στη διεκδίκηση του παιχνιδιού, δίχως όμως αποτέλεσμα. Οι παίκτες της Γιουνάιτεντ δεν άργησαν να επιβάλουν τον ρυθμό τους και ουσιαστικά να καθαρίσουν το παιχνίδι.

Μάλιστα είχαν ευκαιρίες για να πετύχουν περισσότερα γκολ δίχως όμως αποτέλεσμα, παρότι είχαν κάποιες καλές ευκαιρίες, όπως το πλασέ του Άντονι στο 56′ που σταμάτησε ο Χένεσι με ωραία επέμβαση είτε οι εμπνεύσεις των Καζεμίρο και Φερνάντες στο 70′ και το 73΄αντίστοιχα.

Στο τέλος και συγκεκριμένα στο 87ο λεπτό οι γηπεδούχοι πέτυχαν το κερασάκι στην τούρτα με τον Φρεντ. Ο Καζεμίρο έκλεψε την μπάλα σε καίριο σημείο, κόβοντας αντεπίθεση της Φόρεστ. Είδε την κίνηση του Φρεντ στην περιοχή και τον τροφοδότησε με ωραία πάσα και αυτός με τη μια έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Ντε Χέα, Γουάν Μπισάκα, Βαράν (77′ Μαγκουάιρ), Σο, Μαλάσια, Καζεμίρο, Έρικσεν (77′ Φρεντ), Άντονι (65′ Γκαρνάτσο), Φερνάντες, Ράσφορντ (86′ Ελάνγκα), Μαρσιάλ (65′ Φαν Ντε Μπεκ).

Νότιγχαμ: Χένεσι, Οριέ (74′ Γουίλιαμς), Γουόραλ, Μπολί, Λόντι (62′ Τόφολο), Γέιτς, Φρόιλερ, Μανγκαλά (62′ Ντένις), Τζόνσον, Αγουονίγι (62′ Σάριτζ), Λίνγκαρντ (53′ Ο’ Μπράιεν).