Ευρωλίγκα: Επιτέλους νίκη για την Άλμπα, άλωσε το «Αστρομπάλ»
30/12/2022 23:21

Η Άλμπα Βερολίνου μετά από 12 συνεχόμενες ήττες πήρε επιτέλους θετικό αποτέλεσμα, νικώντας στην έδρα της Βιλερμπάν με σκορ 91-79 με κυριαρχική εμφάνιση

Επιτέλους νίκη για την Άλμπα Βερολίνου!

Οι Γερμανοί είχαν ξεκινήσει τη σεζόν με 3-0, βρέθηκαν στο 3-12 με δώδεκα συνεχόμενες ήττες, και τελικά επέστρεψαν στα θετικά αποτελέσματα, νικώντας με 91-79 τη Βιλερμπάν στη Γαλλία!

Με αυτόν τον τρόπο, η Άλμπα ανέβηκε στο 4-12, και πήρε μια βαθμολογική ανάσα, αν και παραμένει ουραγός στην Ευρωλίγκα. Οι Γάλλοι, από την πλευρά τους, έκαναν κακή εμφάνιση κι έπεσαν στο 6-10

Η Άλμπα πήρε τον έλεγχο του ματς από την πρώτη περίοδο, όταν προηγήθηκε χάρη στον εξαιρετικό Τζαλίν Σμιθ με 27-15. Οι γηπεδούχοι έβγαλαν αντίδραση και μείωσαν στο ημίχρονο (49-47), όμως οι Γερμανοί με μεγάλη κυριαρχία στα ριμπάουντ (30-42) κατάφεραν να επιβάλλουν τον έλεγχό τους στο δεύτερο μέρος και να πάρουν την εύκολη νίκη.

Κορυφαίος του ματς ήταν ο Τζαλίν Σμιθ, που πέτυχε 21 πόντους με 4/8 τρίποντα. 14 πόντους με 7 ριμπάουντ πρόσθεσε ο Τίμαν και 12 πόντους με 9 ριμπάουντ ο Μπεν Λάμερς.. Από τους ηττημένους, ξεχώρισε ο Σαρλ Καουντί με 14 πόντους και ο Άλεξ Τάιους με 13.

Τα δεκάλεπτα: 27-15, 49-47, 65-73, 79-91