Ευρωλίγκα: Ξεπάστρεψε τη Μακάμπι και επέστρεψε εμφατικά στις νίκες η «βασίλισσα»!
06/01/2023 23:44

Χωρίς να επιτρέψει στην Μακάμπι Τελ Αβίβ να κάνει… όνειρα διπλού, η Ρεάλ Μαδρίτης κυριάρχησε και επικράτησε 98-67, επιστρέφοντας στις νίκες και παραμένοντας στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας!

Με εντυπωσιακό τρόπο επέστρεψε στις νίκες μετά τις δύο διαδοχικές ήττες από Μπασκόνια (Ευρωλίγκα) και Μπαρτσελόνα (ισπανικό πρωτάθλημα) η Ρεάλ Μαδρίτης, κάνοντας… παρέλαση κόντρα στη Μακάμπι Τελ Αβίβ στο «WiZink Center» και διαλύοντάς τη με 98-67.

Παρουσιάζοντας πολύ καλό πρόσωπο τόσο σε επίθεση, όσο και σε άμυνα, η «βασίλισσα» κυριάρχησε και τελικά πήρε με άνεση την 11η νίκη της στη φετινή Ευρωλίγκα, μπαίνοντας και εκείνη στην πενταπλή ισοβαθμία με Ολυμπιακό, Μπασκόνια, Μπαρτσελόνα και Μονακό, στην κορυφή της βαθμολογίας.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Μούσα (18π), Κορνελί (18π) και Γιαμπουσέλι (16π), ενώ για τους φιλοξενούμενους διασώθηκαν οι Άνταμς (15π) και Νίμπο (11π, 7 ριμπάουντ).

Το ματς

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Νίμπο να δίνει στη Μακάμπι το πρώτο (και τελευταίο όπως αποδείχθηκε στη συνέχεια) προβάδισμά της στην βραδιά, με τη Ρεάλ να μπαίνει στη θέση του οδηγού και να προηγείται με 8-3, χάρη σε ένα εύστοχο τρίποντο του Κοζέρ. Με σερί 7-0, οι γηπεδούχοι πήραν το πρώτο τους διψήφιο προβάδισμα στο ματς (15-5 ), πριν οι Ροντρίγκεθ, Χάνγκα και Κορνελί, διαμορφώσουν το 22-7 της πρώτης περιόδου.

Η Ρεάλ κυριάρχησε και στο δεύτερο δεκάλεπτο, αφού με συνεχόμενα τρίποντα των Κορνελί και Μούσα προηγήθηκε με +20 (33-13), ενώ σε κάθε προσπάθεια της Μακάμπι να μειώσει, οι γηπεδούχοι έβρισκαν απαντήσεις, διατηρώντας το ξεκάθαρο προβάδισμά τους. Ο Μούσα έφτασε τους 11 προσωπικούς πόντους κάνοντας το 50-23, πριν η Μακάμπι κάνει ένα σερί 11-1, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια ούσα πίσω με 17 (51-34).

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με τον Κοζέρ να ευστοχεί στο δεύτερό του τρίποντο για το 54-35, πριν ο Γιαμπουσέλι σκοράρει πέντε διαδοχικούς πόντους, επαναφέροντας τη Ρεάλ Μαδρίτης στο +21 (62-41). Ο Λορέντζο Μπράουν μείωσε σε 62-43, αλλά έπειτα η Μακάμπι έμεινε χωρίς να σκοράρει ούτε πόντο για σχεδόν 4 αγωνιστικά λεπτά, επιτρέποντας στους γηπεδούχους να προηγηθούν με 31 (!) πόντους (74-43), στη μέγιστη υπέρ τους διαφορά, πριν ο Σόρκιν μειώσει σε 78-49.

Με τα πάντα να έχουν κριθεί, η τελευταία περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα. Ωστόσο, η Ρεάλ δεν χαλάρωσε, διατηρώντας την υπέρ της διαφορά σε πάρα πολύ υψηλά επίπεδα, ενώ η εμφανώς απογοητευμένη Μακάμπι αδυνατούσε να παρουσιάσει θετικά στοιχεία στο παρκέ. Το τελικό 98-65 αντικατοπτρίζει την κυριαρχία της «βασίλισσας» στην αναμέτρηση, η οποία αποτέλεσε παράσταση για έναν ρόλο.

Τα δεκάλεπτα: 22-7, 51-37, 78-49, 98-67.