Ευρωλίγκα: Mίσιτς και Κλάιμπερν «καθάρισαν» σε ένα τρίλεπτο τη Βιλερμπάν!
06/01/2023 21:22

Η Αναντολού Εφές γι’ ακόμα ένα ματς δεν έπεισε με την απόδοσή της, δυσκολεύτηκε απέναντι στη Βιλερμπάν, όμως με τους Μίσιτς και Κλάιμπερν να βγαίνουν μπροστά στο τέλος νίκησε τελικά με σκορ 78-72

Νίκησε αλλά δεν έπεισε η Αναντολού Εφές! Η δύο φορές σερί πρωταθλήτρια Ευρώπης βρήκε τον… «δάσκαλό» της στη Βιλερμπάν για 35 λεπτά, ωστόσο τελικά έβαλε τα μεγάλα σουτ που χρειαζόταν στο τέλος και νίκησε τους Γάλλους με σκορ 78-72, ανεβαίνοντας στο 9-8 και την όγδοη θέση της Ευρωλίγκας στο τέλος του πρώτου γύρου.

Η ομάδα του Τι Τζέι Πάρκερ ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα έχοντας απενεργοποίησει την επίθεση των γηπεδούχων, με αποτέλεσμα να βρεθεί μέχρι και στο +11 (38-49). Παρόλα αυτά, ένα σερί 14-2 στα τελευταία λεπτά του αγώνα με την υπογραφή των Γουίλ Κλάιμπερν και Βασίλιε Μίσιτς, έδωσε τη νίκη στους Τούρκους.

Αυτοί οι δύο ήταν και οι κορυφαίοι του ματς για την Εφές. Ο Σέρβος είχε 22 πόντους με 5/8 τρίποντα, ενώ ο Αμερικανός, που ξύπνησε στο τέλος, σημείωσε 15 πόντους με πολλά μεγάλα σουτ. Για τη Βιλερμπάν, που έπεσε στο 6-11, 12 πόντους είχε ο Ντε Κολό και άλλους τόσους ο Λάιτι.

Το ματς

Βιλερμπάν έδειξε από την αρχή τη διάθεση να περιορίσει τα ατού των γηπεδούχων, παίζοντας από νωρίς σκληρή άμυνα προσπαθώντας να κρατήσει χαμηλά την Εφές. Οι δύο ομάδες χωρίς ιδιαίτερη ευστοχία πορεύονταν ισόπαλες στο μεγαλύτερο μέρος της πρώτης περιόδου, μέχρι οι φιλοξενούμενοι να τρέξουν ένα γρήγορο 5-0 με Ντιό και Τζάκσον-Κάρτραϊτ, παίρνοντας προβάδισμα 12-17. Οι Τούρκοι απάντησαν με Μπομπουά και Ζίζιτς, και η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε στο 17-19, με τους Γάλλους να έχουν πάει εκεί που θέλουν το ματς.

Στη δεύτερη περίοδο, η Εφές με τον Μίσιτς να ξυπνά ανέκτησε γρήγορα το προβάδισμα (22-19). Οι Γάλλοι απάντησαν με ένα δικό τους σερί 7-0, πηγαίνοντας στο 22-26, έχοντας καταφέρει σε μεγάλο βαθμό να περιορίσουν το επιθετικό παιχνίδι της ομάδας του Εργκίν Αταμάν. Σε αυτούς τους ρυθμούς κινήθηκε και το υπόλοιπο πρώτο ημίχρονο, με τους γηπεδούχους να μένουν πολύ χαμηλά και τη Βιλερμπάν να βρίσκει κυρίως με τον Ντε Κολό τις λύσεις που έψαχνε, πηγαίνοντας στην ανάπαυλα με +7 (29-36).

H ίδια εικόνα διατηρήθηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο. Οι Γάλλοι έπαιζαν με μεγάλη αυτοπεποίθηση και με συνεχόμενους πόντους του Λάιτι βρέθηκαν για πρώτη φορά στο +10 (34-44), ενώ μερικά λεπτά αργότερα ο Ομπασοάν υπέγραψε το +11 (36-47). Η ομάδα του Αταμάν προσπάθησε να βρει επιθετικές λύσεις και μείωσε στους 5 (46-51) με Μίτσιτς και Εμπαγιέ, όμως ποτέ δεν κατάφερε να πλησιάσει πιο κοντά, και η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε στο 52-58 υπέρ των εξαιρετικών Γάλλων.

Στην τέταρτη περίοδο, η Εφές προσπαθούσε να πλησιάσει ωστόσο δεν είχε καμία επιθετική σταθερότητα, με αποτέλεσμα η Βιλερμπάν να βρίσκει τις λύσεις που χρειάζεται με Ντιό και Φαλ, μένοντας μπροστά με 7 πόντους μέχρι τα μέσα της περιόδου (59-66). Κάπου εκεί ωστόσο, βγήκαν μπροστά οι σπουδαίοι Μίτσιτς και Κλάιμπερν, που με ένα σερί 11-0 μετέτρεψαν το 65-68 σε 76-68. Με αυτόν τον τρόπο, η πρωταθλήτρια Ευρώπης καθάρισε το ματς κι έφτασε στη νίκη χωρίς να πείσει με την εμφάνισή της.

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 29-36, 52-58, 78-72