Μπλακ-αουτ διαρκείας ο Ολυμπιακός και… στάση στο Μόντε Κάρλο!
10/01/2023 22:15

Ο Ολυμπιακός ήταν για ακόμα μία φορά σπουδαίος νωρίς, έχτισε προβάδισμα 14 πόντων, όμως και πάλι το σπατάλησε για να ηττηθεί με 64-60 στο Μόντε Κάρλο από τη Μονακό. Στο 11-7 οι Πειραιώτες, στο 12-6 οι Μονεγάσκοι του Μάικ Τζέιμς.

Το timing ήταν καλό για τον Ολυμπιακό το βράδυ της Τρίτης (10/1). Η Μονακό μετρούσε δύο πολύ δύσκολες νίκες στα τελευταία πέντε ματς, έκανε απογοητευτική πρώτη περίοδο, στο τέλος της βραδιάς όμως ήταν νικήτρια (64-60) με τον Ολυμπιακό να χάνει ακόμη ένα παιχνίδι στο οποίο προηγήθηκε με μεγάλη διαφορά.

Οι Πειραιώτες πέταξαν στα σκουπίδια προβάδισμα 14 πόντων στη δεύτερη περίοδο, με αποτέλεσμα να πέσουν στο 11-7 (6-3 εντός και 5-4 εκτός έδρας) μετά από τη 18η αγωνιστική της EuroLeague.

Στο 12-6 ανέβηκαν οι Μονεγάσκοι (7-2 εντός και 5-4 εκτός έδρας), που δεν ήταν λαμπεροί, αλλά δεν παράτησαν ποτέ την προσπάθεια ακόμη και όταν όλα ήταν εναντίον τους. Και στο τέλος δικαιώθηκαν, με την τρίτη σερί εντός έδρας νίκη στα σημεία.

Ο αγώνας

Με τον Γουόκαπ να κυνηγάει παντού τον Τζέιμς και με τους Παπανικολάου – Βεζένκοβ να μπαίνουν με 4-5 σουτ στο ματς, ο Ολυμπιακός έχτισε νωρίς ένα προβάδισμα επτά πόντων (2-9 στο 4′). Η διαφορά έφτασε και τους 12 (4-16) στο όγδοο λεπτό, με τον Τζέιμς να τα κάνει όλα λάθος για τους γηπεδούχους και με τους Πειραιώτες να έχουν υπομονή, στόχευση και εντυπωσιακή κυκλοφορία της μπάλας έως το φινάλε της περιόδου (8-20) στην οποία μετρούσαν πάντως 1/8 τρίποντα. Απλώς είχαν εξολοθρεύσει τον κορυφαίο παίκτη των γηπεδούχων και σούταραν με 70% στο δίποντο.

Ο απογοητευτικός Τζέιμς της πρώτης περιόδου, αντικαταστάθηκε από έναν απίστευτο Τζέιμς στο ξεκίνημα της δεύτερης. Ο Αμερικανός έβαλε τρία τρίποντα για να “ξυπνήσει” την ομάδα του, όμως ο Ολυμπιακός ούτε τρόμαξε, ούτε άλλαξε τρόπο παιχνιδιού. Ο Πίτερς απαντούσε (22-34 στο 16′), αλλά από αυτό το σημείο μέχρι το ημίχρονο το σκορ ήταν 9-0 υπέρ της Μονακό που ισορρόπησε τον αγώνα καθώς η δημιουργία των ερυθρόλευκων έπεσε (τρεις ασίστ για επτά λάθη).

Το σερί των γηπεδούχων έφτασε στο 15-0 σε έξι λεπτά (από το 16′ έως το 22′), πριν ο Κάναν κι ο Φαλ “μιλήσουν” για το 39-39. Και πάλι όμως η Μονακό είχε περισσότερη ενέργεια, περισσότερη δύναμη, προηγήθηκε με πέντε (45-40) στο 28′ και κράτησε τους αντιπάλους της στους οκτώ πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο.

Το σκορ έμεινε χαμηλά, χαμηλά έμεινε και η δημιουργία των δύο ομάδων, με τη Μονακό να πηγαίνει στο +7 (52-45) μετά από τετράποντο του Οκομπό. Ο Ολυμπιακός απάντησε με ένα μικρό, αλλά υπερπολύτιμο 0-6, πριν ο Σλούκας ισοφαρίσει με βολές στο 53-53. Εκεί ο Ντιάλο ο Μακουντού έτρεξαν ένα δικό τους 6-0 με μακρινά σουτ, πριν ο Τζέιμς γράψει το 61-59, ο Σλούκας αστοχήσει από μέση απόσταση κι ο Ντιάλο με 1/2 γράψει το 62-59. Στο φινάλε της βραδιάς είχε κερδίσει ο πιο σκληρός, αυτός με τη μεγαλύτερη αποφασιστικότητα, αυτός που το άξιζε περισσότερο.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 8-20, 31-34, 46-42, 64-60

ΜΟΝΑΚΟ (Ομπράντοβιτς): Μπράουν 2, Οκομπό 6, Μπλόσομγκεϊμ 1, Μακουντού 9, Ντιάλο 16, Μοτιεγιούνας 6, Ουαταρά 3, Χολ 2, Τζέιμς 19.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ, Κάναν 3, Λαρεντζάκης 2, Φαλ 9, Σλούκας 10, Βεζένκοβ 4, Παπανικολάου 7, Πίτερς 12, Μπλακ 7, ΜακΚίσικ 6.