Ανατροπή για όσκαρ από τη Σίτι κόντρα στην Τότεναμ (ΒΙΝΤΕΟ)
20/01/2023 00:00

Η Μάντσεστερ Σίτι μετά την ήττα από την συμπολίτισσα επέστρεψε στις νίκες και μάλιστα με επικό τρόπο.

Οι πολίτες αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με δύο γκολ από την Τότεναμ μπόρεσαν να κάνουν την ανατροπή και να πάρουν το τρίποντο επικρατώντας 4-2 για το εξ αναβολής ματς της 7ης αγωνιστικής της Premier League.

Πριν από το τέλος του πρώτου μέρους η Τότεναμ πέτυχε δύο γκολ με Κουλουσέβσκι (44′) και Έμερσον (45+2′), ωστόσο οι γηπεδούχοι έφεραν τα πράγματα “τούμπα” μέσα σε 12 λεπτά με τους Άλβαρες (51′), Χάλαντ (53′) και Μαχρέζ (63′), με τον Αλγερινό να κλειδώνει το τρίποντο στο 90′.

Έτσι, η Σίτι είναι στη δεύτερη θέση με 42 πόντους και βρίσκεται στο -5 από την πρωτοπόρο Άρσεναλ έχοντας αγωνιστική περισσότερη. Έχασε έδαφος για την πρώτη τετράδα η ομάδα του Κόντε, η οποία είναι στην 5η θέση με 33 βαθμούς στο -5 από τη Νιούκαστλ.

Το ματς:

Η Μάντσεστερ Σίτι πήρε την κατοχή της μπάλας και προσπαθούσε να γίνει απειλητική. Ωστόσο δεν το κατάφερε το μεγαλύτερο μέρος του πρώτου μέρους, με την Τότεναμ να κλείνει τους χώρους, να πιέζει αποτελεσματικά ψηλά και να προσπαθεί να παίξει στην αντεπίθεση. Οι πολίτες είχαν δύο καλές στιγμές με τον Χάλαντ στο 42′ και στο 43′, όμως ο Νορβηγός δεν μπόρεσε να ανοίξει το σκορ. Στο 44ο λεπτό οι γηπεδούχοι μπόρεσαν να προηγηθούν. Μετά από λάθος γύρισμα του Έντερσον στην περιοχή της ομάδας του, ο Μπέντανκουρ πίεσε τον Ρόδρι, ο οποίος απομάκρυνε προς τον Κουλουσέβσκι, με τον Σουηδό να πλασάρει για το 1-0.

Στο 45+2′ η Τότεναμ διπλασίασε τα γκολ της κλείνοντας ονειρικά το πρώτο μέρος. Ο Κουλουσέβσκι τροφοδότησε από τα δεξιά τον Κέιν, ο οποίος νίκησε τον Ρόδρι, έκανε το σουτ, με τον Έντερσον να διώχνει και τον Έμερσον να παίρνει το ριμπάουντ για να ισοφαρίσει με κεφαλιά.

Ωστόσο, η Μάντσεστερ Σίτι ήταν καταιγιστική στο δεύτερο μέρος και μείωσε νωρίς στο 51ο λεπτό. Ο Μάχρεζ έκανε το γέμισμα από τα δεξιά, η προσπάθεια του Γκρίλις δεν επέτρεψε στην άμυνα της Τότεναμ και τον Λορίς να διώξουν την μπάλα και ο Άλβαρες την έσπρωξε στα δίχτυα. Στο 53′ οι πολίτες ισοφάρισαν. Ο Χάλαντ πέτυχε το πρώτο του γκολ για το 2023 με το κεφάλι, έπειτα από γύρισμα του Μαχρέζ. Στο 60′ η Τότεναμ είχε μεγάλη ευκαιρία να πάρει ξανά προβάδισμα, αλλά το σουτ του Πέρισιτς μετά την παρέμβαση του Λούις σταμάτησε στο δοκάρι.

Οι γηπεδούχοι έφεραν το παιχνίδι «τούμπα» στο 63ο λεπτό. Ο Μαχρέζ πάτησε στην περιοχή από τα δεξιά και με ένα υπέροχο διαγώνιο γκολ από δύσκολη γωνία σκόραρε για το 3-2. Η Μάντσεστερ Σίτι δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και στο 90ο λεπτό «κλείδωσε» το παιχνίδι. Ο Λενγκλέ έκανε ολέθριο λάθος με κακό κοντρόλ, το οποίο αξιοποίησε ο Μαχρέζ και με ωραίο τσίμπημα πέτυχε το 4-2, που έμελλε να μείνει έως το φινάλε.

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ: Έντερσον, Λούις (81′ Γουόκερ), Ακάντζι, Στόουνς, Άκε, Γκιουντογκάν (81′ Μπερνάρντο Σίλβα), Ρόδρι, Γκρίλις, Μαχρέζ, Άλβαρες, Χάλαντ (90′ Ντίας)
ΤΟΤΕΝΑΜ: Λορίς, Ρομέρο, Ντάιερ, Ντέιβις (78′ Λενγκλέ), Έμερσον (78′ Ρισάρλισον), Μπέντανκουρ (75′ Μπισουμά), Χόιμπιεργκ, Πέρισιτς (69′ Σεσενίον), Κουλουσέβσκι, Σον, Κέιν.