Β’ Κατηγορία: Νέα… ένοικος στην κορυφή – Σήμερα και αύριο η συνέχεια
21/01/2023 11:54

Η ΑΕΖ πήρε το ντέρμπι με τον Οθέλλο στη Β’ κατηγορία και τον ξεπέρασε – Ακόμα πέντε αγώνες σήμερα και άλλοι δύο αύριο.

Τεράστια νίκη πέτυχε χθες το απόγευμα η ΑΕΖ στο ντέρμπι κορυφής της 17ης αγωνιστικής της Β’ κατηγορίας. Η ομάδα του Ζακακίου επικράτησε του Οθέλλου με 2-0 και τον ξεπέρασε κατά δύο βαθμούς, κάνοντας ένα ακόμα βήμα για την απευθείας άνοδο στα «σαλόνια» του ποδοσφαίρου μας. Οι νικητές διασφάλισαν τους τρεις βαθμούς από το α’ ημίχρονο με τα γκολ των Σιφνέου (6’ πέναλτι) και Χατζηβασίλη (27’). Ο Οθέλλος τελείωσε τον αγώνα με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Κιμπαμπά στο 88’. Στο τέλος της β’ φάσης οι πρώτες τρεις ομάδες από τον α’ όμιλο θα πάρουν την άνοδο στην Α’ Κατηγορία. Αντίστοιχα, με το τέλος της β’ φάσης οι τελευταίες τρεις ομάδες από τον δεύτερο όμιλο θα υποβιβαστούν στη Γ’ κατηγορία.

Σήμερα και αύριο

Η 2η αγωνιστική της β’ φάσης συνεχίζεται σήμερα με το μεγαλύτερο μέρος του προγράμματος και ολοκληρώνεται αύριο με τους τελευταίους δύο αγώνες. Ο Εθνικός Άχνας θέλει τη νίκη στην έδρα της Ομόνοιας Αραδίππου για να διατηρηθεί στην 3η θέση, έχοντας μάλιστα και αγώνα λιγότερο. Σημαντικός και ο άλλος αγώνας της ημέρας στο 1ο γκρουπ ανάμεσα στη ΜΕΑΠ και την Πέγεια, όπως και ο αυριανός μεταξύ της Ομόνοιας 29ης Μαΐου και του Αχυρώνα Ονήσιλου.

Στον 2ο όμιλο έχουν ξεχωρίσει κάτω η Αλκή και η Ολυμπιάδα Λυμπιών και αμφότερες δείχνουν να μην μπορούν να ανατρέψουν τα δεδομένα, από τη στιγμή που απέχουν πολλούς βαθμούς από τη σωτηρία. Το αν θα έχουμε αγωνία για την άλλη θέση που οδηγεί στη Γ’ κατηγορία θα εξαρτηθεί από την Αναγέννηση, η οποία απέχει αυτή τη στιγμή τέσσερεις βαθμούς από τη ζώνη της σωτηρίας.

• Την Τρίτη, 14 Φεβρουαρίου (17:00) ορίστηκε η συνέχιση του αγώνα του Εθνικού Άχνας με την Ομόνοια 29ης Μαΐου, για την 1η αγωνιστική του 1ου ομίλου. Ο αγώνας αρχικά ήταν ορισμένος στις 16 Ιανουαρίου και διακόπηκε στο 22ο λεπτό λόγω προβλήματος με την ηλεκτροδότηση του σταδίου. Την ώρα της διακοπής το σκορ ήταν στο ισόπαλο 0-0.

(Εφημερίδα ΑΛΗΘΕΙΑ / Ένθετο SUPER SPORT)