Δύο γκολ, δύο δοκάρια και δεύτερη θέση και πάει για ντέρμπι! (ΦΩΤΟΣ & ΒΙΝΤΕΟ)
22/01/2023 18:55

Ο ΑΠΟΕΛ επικράτησε του Ακρίτα Χλώρακας με 2-0 στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής με τα γκολ των Κβιλιτάια με πέναλτι και του Δώνη που τραυματίστηκε. Ντεμπούτο του Μπεν.

Στο Α’ ημίχρονο ο ΑΠΟΕΛ μπήκε πολύ δυνατά και μόλις στο 3ο λεπτό είχε δοκάρι σε κεφαλιά του Κβιλιτάια. Όμως στη συνέχεια, παρά την κατοχή της μπάλας, οι γαλαζοκίτρινοι δεν κατάφεραν να απειλήσουν περισσότερο. Ο Ακρίτας προσπαθούσε να παίξει με αντεπιθέσεις, όμως δεν κατάφερε να απειλήσει σε καμία στιγμή.

Στο Β’ ημίχρονο και ενώ ο Βλάνταν Μιλόγεβιτς έκανε τρεις αλλαγές για να αλλάξει την εικόνα της ομάδας του, το VAR έδειξε φάση για πέναλτι. Ο διαιτητής εξέτασε τη φάση στο on field review και υπέδειξε την παράβαση που εκτέλεσε εύστοχα ο Κβιλιτάια στο 60′. Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Δώνης μπήκε στην περιοχή από δεξιά και… «καθάρισε» για τους γηπεδούχους κάνοντας το 2-0, σε μια φάση που τραυματίστηκε και έγινε αμέσως αναγκαστική αλλαγή από τον Σατσιά. Πριν το τέλος του αγώνα ο ΑΠΟΕΛ είχε νέο δοκάρι με τον Εφραίμ.

Οι γαλαζοκίτρινοι επέστρεψαν στη δεύτερη θέση και πλέον πάνε στο παιχνίδι κορυφής με την ΑΕΚ στη Λάρνακα.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Σκόρερ: 60′ Κβιλιτάια (πεν), 64′ Δώνης
Κίτρινες: 78′ Γουήλερ, 82′ Καρώ, 90+5′ Σατσιάς / 32′ Άμπραχαμ, 45′ Πικής, 50′ Ντραμέ, 61′ Εράσο

ΑΠΟΕΛ (Β. Μιλόγεβιτς): Μπέλετς, Γουήλερ, Καρό, Ντβάλι, Μαρκίνιος (56′ Μπεν), Σούσιτς, Νταουσβίλι, Ντάλσιο (56′ Δώνης, 66′ Σατσιάς), Σαρφό, Εντογκαλά (56′ Εφραίμ), Κβιλιτάια (84′ Ηλία).
Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Κουπεπίδης, Φεράρι, Εφραίμ, Τσεμπάκ, Κρέσπο, Σατσιάς, Ηλία, Θεοδώρου, Μπεν, Μορέιρα, Δώνης.

Ακρίτας (Μ. Ακράποβιτς): Περντρέου, Πογκέν, Κόρατς, Ντραμέ, Κονέ, Άμπραχαμ, Αμντουσαλάμοφ (73′ Ντα Σίλβα), Εράσο (73′ Κλεμέντε), Μεντίμορετς, Γαβριήλ, Πικής (53′ Λόπες).
Στον πάγκο: Γκιγιέρμε, Ονόντι, Σουλειμάν, Ντα Σίλβα, Ντουμπόφ, Δημοσθένους, Κλεμέντε, Σαραβάνια, Καραγιάννης, Μασάντο, Λόπες.

Έναρξη αγώνα.

3‘ Διπλή ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ! Από εκτέλεση κόρνερ ο Κβιλιτάια έπιασε την κεφαλιά, η μπάλα χτύπησε στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Περντρέου, στην επιστροφή έφτασε στον Ντάλσιο που δεν μπόρεσε να τη στείλει στα δίχτυα!

20‘ Ο ΑΠΟΕΛ έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων, χωρίς όμως να απειλήσει ξανά, μετά το 3ο λεπτό.

32‘ Κίτρινη κάρτα στον Άμπραχαμ.

45‘ Κίτρινη κάρτα στον Πική.

45‘ Δύο λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

Τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Έναρξη Β’ ημιχρόνου.

50‘ Κίτρινη κάρτα στον Ντραμέ. Ήταν στο όριο, θα χάσει ένα εκ των δύο επόμενων παιχνιδιών.

52‘ Τεράστια ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ! Ο Ντάλσιο έπιασε σουτ στην κίνηση μέσα από την περιοχή, ο Περντρέου έκανε μεγάλη επέμβαση και κράτησε το «μηδέν»!

57‘ Το VAR κάλεσε τον διαιτητή στο on field review για να εξετάσει πιθανότητα πέναλτι υπέρ του ΑΠΟΕΛ. Σε γύρισμα με το τακουνάκι του Κβιλιτάια, ο VARίστας θεωρεί πως η μπάλα χτύπησε σε χέρι αμυντικού.

58′ Δίνεται πέναλτι!

60′ ΓΚΟΛ για τον ΑΠΟΕΛ! Ο Κβιλιτάια εκτελεί εύστοχα το πέναλτι και ανοίγει το σκορ!

61‘ Κίτρινη στον Εράσο.

63‘ Μεγάλη ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ. Ο Δώνης πήρε την μπάλα έξω από την περιοχή, έδωσε κάθετη πάσα στον Κβιλιτάια που πλάσαρε άουτ.

64′ ΓΚΟΛ για τον ΑΠΟΕΛ! Ο Δώνης μπήκε στην περιοχή, πλάσαρε από δύσκολη γωνία και σκόραρε!

Άτυχος ο Δώνης στο γκολ που σημείωσε καθώς φαίνεται πως τραυματίστηκε και ζήτησε αλλαγή. Σατσιάς στη θέση του.

78‘ Κίτρινη κάρτα στον Γουήλερ.

82‘ Κίτρινη κάρτα στον Καρώ για διαμαρτυρία.

90‘ Δοκάρι για τον ΑΠΟΕΛ! Ο Σατσιάς πήρε την μπάλα μέσα στην περιοχή, έδωσε δίπλα του στον Εφραίμ που έπιασε πλασαριστό σουτ, η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι.

90‘ Πέντε λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.